Rewolucja w stomatologii na NFZ: tych plomb już nie będzie. Co zrobisz za darmo?

2022-09-05 13:17

Dla osób, które korzystają z usług dentysty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia to bardzo dobra wiadomość: od października stomatolog nie założy im już amalgamatowego wypełnienia. Plomby te od lat były krytykowane ze względu na zawartość rtęci. Teraz decyzją Ministerstwa Zdrowia, nie będzie ich można używać w gabinetach mających kontrakty z NFZ. Warto pamiętać, że w ramach NFZ u stomatologa można skorzystać również z innych darmowych usług.

Rewolucja w stomatologii na NFZ: tych plomb już nie będzie. Co zrobisz za darmo?
Autor: Getty Images

Na tę wiadomość pacjenci czekali od lat. Plomby amalgamatowe, których w gabinetach prywatnych nie stosuje się już od dawna, nie cieszyły się bowiem dobrą sławą. Niechęć do takich wypełnień budziła zarówno zawartość rtęci (która może stanowić nawet 50 proc. składu plomby - pozostałe to inne metale, takie jak miedź, cynk, cyna, czy żelazo), ale również ich ciemny kolor, przez co plomba wygląda nieestetycznie i budzi skojarzenia z niewyleczoną próchnicą .

Od października na NFZ tylko białe plomby

Do tej pory "białe" plomby przysługiwały w gabinetach realizujących kontrakty w ramach NFZ wyłącznie w zębach przednich - granicą były "trójki" górne i dolne.

W przypadku dorosłych stosowano tzw. kompozytowy materiał chemoutwardzalny, a w przypadku dzieci i młodzieży do 18 roku życia - szybkoschnący światłoutwardzalny materiał kompozytowy.

Od października 2022 r białe plomby będą stosowane do wypełnienia każdego zęba, bez względu na jego lokalizację. Wtedy zacznie bowiem obowiązywać rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, które pod koniec sierpnia zostało skierowane do publikacji.

O całkowitym odejściu od amalgamatu w leczeniu na NFZ ministerstwo zdecydowało ze względu na dobro pacjentów i w trosce o środowisko. Jest to zarazem ruch wyprzedzający w stosunku do unijnych przepisów - obowiązek usunięcia amalgamatu z gabinetów stomatologicznych, w którym świadczone są usługi gwarantowane, ma być wprowadzony w krajach UE do 2030 r.

Nowe przepisy nie oznaczają, że każdy, kto ma założone plomby amalgamatowe, może je za darmo wymienić. Taka sytuacja może mieć miejsce wyłącznie ze wskazań medycznych, w dodatku tylko w tych gabinetach, w których znajdują się tzw. separatory amalgamatu, dzięki którym możliwe jest bezpieczne usunięcie obecnej w wypełnieniu rtęci.

Dentysta na NFZ: to przysługuje ci za darmo 

Wypełnienia to nie jedyne świadczenie, jakie przysługuje nam w gabinetach stomatologicznych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wykaz takich świadczeń, zamieszczony na stronie NFZ i Ministerstwa Zdrowia, obejmuje ponad 60 pozycji. Najważniejszą zasadą jest to, że osoba, która zgłosi się do dentysty z bólem zęba, powinna otrzymać pomoc jeszcze tego samego dnia.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 8 Stomatologia

Poza tym w ramach świadczeń stomatologicznych refundowanych przez NFZ osobom dorosłym przysługują m.in:

  • badanie stomatologiczne wraz z instrukcją dbania o jamę ustną (raz do roku)
  • kontrolne badania stomatologiczne (trzy razy w roku kalendarzowym)
  • zdjęcie rentgenowskie wewnątrz jamy ustnej (do dwóch zdjęć w roku kalendarzowym)
  • zdjęcie pantomograficzne wraz z opisem
  • leczenie próchnicy
  • znieczulenie zabiegów (miejscowe powierzchniowe, miejscowe nasiękowe, przewodowe wewnątrzustne)
  • usunięcie zębów
  • leczenie chirurgiczne, w tym operacyjne usunięcie zatrzymanego zęba, wycięcie włókniaka, wyłuszczenie torbieli zębopochodnej i kamienia z przewodu ślinianki
  • usunięcie złogów nazębnych z 1/2 łuku zębowego
  • leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej
  • leczenie kanałowe zębów przednich u dorosłych, wszystkich zębów u kobiet w ciąży i połogu
  • leczenie protetyczne (raz na pięć lat - u osób po operacji nowotworów w obrębie twarzoczaszki bez ograniczeń czasowych).

Pełen wykaz stomatologicznych świadczeń gwarantowanych znajduje się TUTAJ.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki