Rewolucja w leczeniu niewydolności serca. Od 1 maja NFZ refunduje te leki
Dobre wieści dla pacjentów z niewydolnością serca. - Już od 1 maja wprowadzamy do refundacji nowoczesne leki w przewlekłej niewydolności serca - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia przekazał jeszcze jedną ważną informację, która dotyczy pacjentów kardiologicznych. O co chodzi?
Flozyny w przewlekłej niewydolności serca w refundacji od 1 maja
- Już od 1 maja wprowadzamy do refundacji nowoczesne leki w przewlekłej niewydolności serca - zapowiedział w mediach społecznościowych 26 kwietnia minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia dodał, że chodzi o dapagliflozynę i empagliflozynę.
- Szybko reagujemy na wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Ponad 1 mln pacjentów z niewydolnością serca zyskuje dostęp do najnowszych terapii lekowych - dodał.
Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej
Kolejna dobra wiadomość dla pacjentów kardiologicznych - minister zdrowia zapowiedział również, że pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej (realizowany dotąd jedynie na Mazowszu), zostanie rozszerzony o pięć kolejnych województw: pomorskie, łódzkie, małopolskie, wielkopolskie i śląskie.
- Choroby serca cały czas są głównym zabójcą Polaków - podkreślił szef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
- Dlatego cieszę się, że mogę ogłosić, iż wchodzimy w drugi etap pilotażu sieci kardiologicznej - oznajmił.
Celem wspomnianego programu jest stworzenie sieci kardiologicznej, w ramach której pacjentom zostanie zapewniony koordynator i dostęp do szybkiej diagnostyki.
- Spowoduje, że pacjenci nawet w mniejszych ośrodkach mają dostęp do najlepszych specjalistów podczas konsyliów, które chociażby w trybie online są prowadzone - wyjaśnił minister.
Niewydolność serca - co to za choroba?
Niewydolność serca to choroba przewlekła, w przebiegu której organ ten nie pompuje wystarczającej ilości krwi. Objawy towarzyszące niewydolności serca to: ciągłe uczucie zmęczenia, obrzęki kostek, zadyszka w trakcie wchodzenia po schodach, senność po jedzeniu, nocny kaszel, duszności podczas wysiłku.