Rewolucja od lutego w przychodniach. Nowe zasady dostępu do lekarza bez kolejki
Rok 2024 zapowiada się rokiem wielu zmian w sferze świadczeń zdrowotnych w Polsce. Aktualnie trwają ostatnie prace nad nowym projektem. Proponowane w nim zmiany miałyby obowiązywać już od lutego 2024. Projekt dotyczy m.in. opieki koordynowanej i wskazuje nową grupę pacjentów uprawnionych do korzystania ze świadczeń poza kolejnością.
Kolejne zmiany w świadczeniach na NFZ
Omawiany projekt pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji już w listopadzie 2023 roku. Obecnie jest już po konsultacjach społecznych. Dotyczy nowelizacji ministerialnego rozporządzenia odnośnie kwestii zakresu informacji, niezbędnych do przetwarzania przez świadczeniodawców.
Ponadto w projekcie uwzględniono metody rejestrowania wspomnianych danych oraz zarządzania nimi w zakresie przekazywania ich innym podmiotom, które również są zobowiązane do finansowania świadczeń z publicznych środków.
Nowe przepisy, które miałyby wejść w życie już od początku lutego 2024 roku, dotyczyć mają też nowych uprawnień dla niektórych osób obejmowanych świadczeniami. Ponadto, w projekcie zwrócono uwagę na pewne konieczne przekształcenia, jeśli chodzi o przepływ informacji między placówkami POZ a pacjentami objętymi opieką koordynowaną.
Nowe zmiany w POZ już od lutego 2024 r.
Projekt uwzględnia fakt, że konieczne są zmiany, bo w dotychczasowym przepływie informacji między placówkami POZ a pacjentami występowały pewne braki, jak również, jeśli chodzi o administracyjne aspekty pracy pedagogów i psychoterapeutów dzieci i młodzieży, pojawiały się w nich nieścisłości.
Pedagodzy i psychoterapeuci dzieci i młodzieży zostaną więc włączeni do wykazu kodów przynależności do danej grupy zawodowej uprawnionej do świadczenia opieki zdrowotnej (pozycje: 37 i 38), co ma na celu usprawnienie raportowania pracy i weryfikowania uprawnień.
CZYTAJ TEŻ: NFZ zmienia zasady. Ci pacjenci już nie skorzystają z rehabilitacji
Katalog przypadków informowania placówek o stopniu zaawansowania nowotworu u pacjenta onkologicznego ma zostać rozszerzony, co ma wpływać na lepsze monitorowanie i koordynowanie leczenia onkologicznego.
CZYTAJ TEŻ: Ta karta skraca kolejki do lekarza i przyspiesza diagnozę. Komu przysługuje?
Świadczeniodawcy, obejmujący pacjentów opieką koordynowaną, zyskają z kolei możliwości wpisywania do raportów przyczyn współistniejących obok przyczyn głównych, co ma poprawić rozliczenia środków w NFZ.
Nowy projekt - kto do lekarza bez kolejki?
Jeśli chodzi o świadczenia na NFZ, to szczególne emocje budzi możliwość korzystania z wizyt czy badań poza kolejnością. Wynika to z faktu, że do niektórych specjalistów oczekiwanie na wizytę liczy się w miesiącach albo nawet latach.
W myśl ustaleń zawartych w nowym projekcie możliwość korzystania ze świadczeń bez kolejki zyskają osoby otrzymujące świadczenie kompensacyjne za szkody medyczne, jakich doznały podczas udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w szpitalu.
CZYTAJ TEŻ: Sanatorium na NFZ – nowe zasady już obowiązują. Sprawdź, co się zmieniło