Respirator z drukarki 3D? Teraz to możliwe!
Ze względu na dramatyczny skok zachorowań we Włoszech w jednym z tamtejszych szpitali zabrakło ostatnio zaworów do respiratorów. Sytuację uratowały drukarki 3D, które wyprodukowały ich kopie. Z podobną inicjatywą wyszli polscy konstruktorzy, aby pomagać polskim szpitalom.
Odkąd wynaleziono drukarki 3D, wciąż przekonujemy się, w ilu aspektach naszego życia mogą nam pomóc. Teraz ta nowoczesna technologia może nam pomóc w walce z koronawirusem.
#zostań w domu i nastrój się pozytywnie! POSŁUCHAJ
"Gratulacje dla Cristiana Fracassiego, @temporelli73 i wszystkich osób, które pomogły mu w wydrukowaniu w 3D brakujących zaworów do respiratorów dla szpitala Chiari w Brescii (tu cały artykuł na ten temat: http://bit.ly/3d0JQ4b)
#CyfrowaSolidarność #zostajęwdomu".
Taki oto komunikat pojawił się na Tweeterze Paoli Pisano, włoskiej minister innowacji technologicznych i cyfryzacji.
W szpitalu w prowincji Chiari w Lombardii skończyły się takie właśnie zawory, które są kluczowe do działania respiratorów, a ich producent nie był w stanie szybko zrealizować nowych dostaw.
Z pomocą przyszła najnowsza technologia - naukowiec Massimo Temporelli, właściciel firmy FabLab z Mediolanu, podjął współpracę ze startupem Isinnova zajmującym się drukiem 3D. W ten oto sposób Massimo Temporelli wraz z Cristianem Fracassim i Alessandro Romaiolinim w zaledwie 6 godzin stworzyli projekt zaworów i rozpoczęli ich drukowanie.
Po wydrukowaniu okazało się, że spełniają swoją funkcję i mogą być stosowane jako zamienniki oryginałów.
#DrukarzeDlaLekarzy - polska inicjatywa
Jak słyszymy z doniesień medialnych, również w polskich szpitalach brakuje niezbędnego sprzętu, dlatego Polacy wyszli z inicjatywą #DrukarzeDlaLekarzy, w ramach której zrzeszają konstruktorów, lekarzy, wykonawców oraz wszystkich, którzy chcą się przyłączyć do projektu zbudowania taniego, szybkiego i łatwo dostępnego sprzętu na czas epidemii.
Założyciele stworzyli 15 marca grupę zamkniętą na Facebooku "Budujemy respiratory (i inny sprzęt) walczymy z koronawirusem. Non-Profit". Na ich profilu możemy przeczytać:
"Tematem przewodnim są środki ochronne, ale inne potrzebne sprzęty mile widziane. Grupa jest charakteru non-profit. (...) Jeśli powstaną jakiekolwiek projekty mające ręce i nogi - puszczamy je w Świat na zasadzie Open".
Tydzień od po otwarciu grupa liczyła już ponad 800 członków. Chcesz się przyłączyć? Wejdź na:
https://www.facebook.com/groups/budujemyrespirator/