Rekordowa redukcja masy ciała. Tak skutecznego leku na odchudzanie jeszcze nie było
Koncern Eli Lilly & Co. podał do wiadomości publicznej wyniki dotyczące skuteczności działania nowego zastrzyku na odchudzanie. Lek okazuje się skuteczniejszy niż wszystkie dotychczas znane preparaty. Kiedy preparat będzie dostępny na polskim rynku?
Retatrutyd - spektakularnie skuteczny w odchudzaniu
Retatrutide (retatrutyd) – tak brzmi nazwa leku, który okazuje się niezrównany, jeśli chodzi o skuteczność odchudzania. Ten produkt na otyłość jeszcze nie jest zatwierdzony, ale wyniki badań, opublikowanych m.in. w The Lancet i w The New England Journal of Medicine, są bardzo obiecujące.
W badaniu wzięło udział 337 osób. Pacjenci, uczestniczący w badaniu klinicznym, odnotowywali średnią stratę ponad 24 proc. masy ciała w skali 48 tygodni (11 miesięcy). Rekordziści, przyjmujący większą dawkę leku, tracili nawet 30 i więcej proc. pierwotnej wagi, co przekładało się na 26 kg w mniej niż rok.
Najmniejsza odnotowana strata wagi oscylowała ok. 5 proc. Eksperymentalny zastrzyk odchudzający okazuje się więc rekordowo skuteczny. Jak podkreśliła Ania Jastreboff, główna autorka badania i dyrektor Yale Obesity Research Center, są to efekty niespotykane na skalę światową.
Retatrutyd w leczeniu cukrzycy
Eli Lilly and Company, producent retatrutydu, to koncern odpowiedzialny m.in. za produkcję preparatu tirzepatyd, który, obok leków z semaglutydem (podmiot odpowiedzialny za te leki to koncern farmaceutyczny Novo Nordisk), również odgrywa niebagatelną rolę w walce z plagą, jaka jest otyłość. Retatrutyd okazuje się jeszcze bardziej skuteczny od tych leków.
Odchudzanie to niejedyne zastosowanie retatrutydu. W publikacji na łamach pisma Lancet podano, że środek ten powoduje również, obok utraty masy ciała, także lepszą kontrolę glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2. Co więcej, chociaż zwykle cukrzycy mają większe problemy ze zrzuceniem nadmiaru kilogramów, w tym przypadku chudli w ciągu 9 miesięcy średnio o 17 proc. w porównaniu z wyjściową masą ciała.
Skutki uboczne nowego leku to, podobnie jak w przypadku innych zastrzyków na odchudzanie, dolegliwości trawienne, łagodne do umiarkowanych nudności, wymioty, zaparcia lub biegunki. Dotyczyły od 6 do 16 proc. pacjentów, w zależności od dawki leku.
Retatrutyd jest po dwóch fazach badań. - Możemy dalej badać potencjał retatrutydu w badaniach fazy trzeciej, które będą wykraczały poza redukcję masy ciała i skupią się na kompleksowym leczeniu otyłości i jej powikłań – jak podał Dan Skovronsky, dyrektor medyczny i naukowy Eli Lilly.
Na czym polega rewolucyjne działanie retatrutydu?
Dotychczas produkowane zastrzyki na odchudzanie wpływają na receptory wwane GLP-1 i GIP, odpowiedzialne za hamowanie łaknienia. Retatrutide oddziałuje "trójwymiarowo" - na podane receptory oraz na trzeci receptor glukagonu, przez co reguluje także metabolizm lipidów i glukozy.
Ten efekt „3G” w przypadku retatrutidu sprawia, że jest bardziej skuteczny od innych zastrzyków odchudzających. Leki z tirzepatydem powodują średnio chudnięcie do 22,5 proc., a semaglutyd do 15 proc.
Badania nad nowym lekiem mają trwać do 2025 i wtedy jest szansa na oficjalne dopuszczenie tego środka do obrotu. Akcje firmy Eli Lilly & Co. już teraz idą w górę - w sposób odwrotnie proporcjonalny do wagi pacjentów, która spada.