Refundacja ważnego leku dobiega końca. Padła data

2023-10-25 7:58

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat odnośnie refundacji leku o nazwie Xofigo. Z opublikowanych danych wynika, że z dniem 31 października kończy się ważność decyzji, która obejmowała preparat określonym dofinansowaniem. Sprawdzamy przyczynę nadchodzących zmian.

Refundacja ważnego leku dobiega końca. Padła data
Autor: Fot. Getty Images

Podczas choroby niezwykle ważne bywają właśnie koszty leczenia. Dlatego jeśli jest choćby minimalna szansa aby otrzymać refundowany lek, pacjenci chętnie korzystają z takiego rozwiązania. W przypadku chorób nowotworowych co pewien czas Ministerstwo Zdrowia publikuje nową listę preparatów. Niestety tym razem jeden z nich wkrótce nie będzie dostępny.

Rak prostaty: jakie daje objawy?

Koniec refundacji Xofigo? Resort zdrowia zabiera głos

Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia, z dniem 31 października pacjenci nie będą mogli liczyć na refundację preparatu Xofigo. Lek przeznaczony był do kuracji przeciwnowotworowej u chorych na raka gruczołu krokowego.

Jak podkreśla MZ kończy się ważność wydanej ówcześnie decyzji dotyczącej refundacji i ustalenia urzędowej ceny zbytu dla:

  • Xofigo, Radium dichloridum Ra223, Roztwór do wstrzykiwań, 1100 kBq/mL, 1 fiol. 0,6 ml, GTIN: 05908229300176.

Preparat był dostępny w ramach programu lekowego B.56. LECZENIE CHORYCH NA RAKA GRUCZOŁU KROKOWEGO (ICD-10: C61).

Ministerstwo tłumaczy, że Firma Bayer sp. z o.o. podjęła samodzielną decyzję o niekontynuowaniu refundacji w/w produktu na warunkach wymaganych przepisami ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 826, z późn. zm.). Zasada ta będzie obowiązywało od 1 listopada br.

Jednocześnie resort zdrowia dodaje, że jeżeli producent złoży odpowiedni wniosek, spełniający warunki opisane w ustawie o refundacji, to Xofigo będzie mógł być ponownie objęty dofinansowaniem z budżetu państwa.

Rak prostaty, czyli jak działa Xofigo?

Rak gruczołu krokowego potocznie określany mianem raka prostaty a z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że jest to czwarty na liście najczęściej występujących nowotworów.

Europejska Agencja Leków opisała działanie Xofigo. Otóż każdy ml roztworu zawiera 1100 kBq dichlorku radu Ra-223, który występuje w postaci wolnego jonu. Substancja ta naśladuje wapń występujący w kościach. Rad dociera do kości w których znajdują się zmiany przerzutowe i emitując promieniowanie niszczy komórki rakowe nie doprowadzając tym samym do uszkodzenia szpiku kostnego.

Wskazaniem do zastosowania leku są następujący dorośli pacjenci:

  • z przerzutowym, opornym na kastrację rakiem gruczołu krokowego z objawowymi przerzutami do kości bez stwierdzonych przerzutów trzewnych,
  • z progresją po uprzednim zastosowaniu co najmniej dwóch linii terapii systemowej z powodu mCRPC (innych niż analogi LHRH) lub niekwalifikujących się do jakiegokolwiek dostępnego leczenia systemowego mCRPC.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki