Recepty na darmowe leki po nowemu. Nie tylko od "lekarza na NFZ"

2024-07-03 10:51

Projekt ustawy, który 1 lipca trafił na strony Rządowego Centrum Legislacji, zakłada kolejne zmiany w wystawiania recept. Tym razem chodzi o przepisywanie darmowych leków dla seniorów i dzieci. Do tej pory taką receptę można było uzyskać jedynie od "lekarza na NFZ". Po zmianach będzie to możliwe także na prywatnych wizytach.

Recepty na darmowe leki po nowemu. Nie tylko od lekarza na NFZ
Autor: Getty Images Recepty na darmowe leki po nowemu. Nie tylko od "lekarza na NFZ"

Darmowe leki, a właściwie niektóre refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne, przysługują dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 r.ż. oraz osobom 65+. Wykaz leków i wyrobów objętych refundacją jest regularnie aktualizowany i obecnie obejmuje ponad 2 800 pozycji dla dzieci i młodzieży i kolejne 3 800 dla pacjentów 65+.

Obecnie receptę na darmowe leki może przepisać:

  • lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który ma umowę z NFZ
  • lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS)
  • lekarz po zakończonym leczeniu szpitalnym
  • pielęgniarka POZ uprawniona do wystawiania recept, która ma umowę z NFZ
  • lekarz dowolnej specjalności (dla siebie, dla małżonka, osoby pozostającej we wspólnym pożyciu oraz krewnych lub powinowatych).

Ministerialny projekt ustawy, który został opublikowany w poniedziałek 1 lipca, zakłada spore zmiany w tym zakresie. Jakie?

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki

Recepta na darmowe leki w gabinecie prywatnym

Aby zwiększyć dostęp pacjentów do odpowiedniej opieki zdrowotnej, w projekcie zaproponowano, by receptę na bezpłatne leki mogli wystawiać także lekarze i pielęgniarki przyjmujący w gabinetach prywatnych – niezależnie od tego, czy posiadają kontrakt z NFZ czy nie.

"Proponowane działanie stanowi kontynuację działań podjętych w 2023 r. na rzecz rozszerzenia zakresu przedmiotowego omawianego uprawnienia (więcej leków, wyrobów medycznych lub środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego stało się wówczas dostępnych bezpłatnie) oraz podmiotowego rozpatrywanego od strony beneficjentów tych przepisów (w stosunku do stanu wyjściowego uprawnionymi stali się dodatkowo świadczeniobiorcy od ukończenia 65. roku życia do ukończenia 75. roku życia, a także świadczeniobiorcy niepełnoletni)" - wyjaśniono w ocenie skutków regulacji.

Czytaj też: Znowu zmiany w receptach. Sprawdź, jakiej recepty po 1 lipca nie zrealizujesz

Na razie to jedynie projekt przepisów, jaki opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Projekt zakłada także możliwość wystawiania tych recept w formie elektronicznej. Ponadto, zawiera drobne poprawki techniczne.

Kto może dostać receptę na darmowe leki?

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Ministerstwo Zdrowia, bezpłatne leki przysługują wszystkim osobom, które spełniają 3 kryteria:

  • mają ukończone 65 lat lub mają poniżej 18 lat
  • lek, po który się zgłaszają, znajduje się w wykazie D1 lub D2 refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (pełna lista do wglądu w załączniku do obwieszczenia ministra zdrowia pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenia-ministra-zdrowia-lista-lekow-refundowanych)
  • mają rozpoznane schorzenie, które jest zgodne z zakresem wskazań objętych refundacją.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki