RCB opublikowało poradnik na czas wojny. Jak zachować się w sytuacji zagrożenia?
Planowanie ułatwia osiąganie celów, sprzyja podejmowaniu słusznych decyzji i zmniejsza poziom stresu. Czy da się zaplanować działanie w przypadku kryzysu i wojny? Oczywiście. Z pomocą przychodzi Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które przygotowało specjalny poradnik mający pomóc obywatelom w sytuacji zagrożenia.
Czym jest poradnik przygotowany przez RCB?
Wojna w Ukrainie budzi w nas skrajne emocje. Z jednej strony obawiamy się tego, co się wydarzy. Z drugiej czujemy złość na to, że niesprowokowany kraj wtargnął na teren innego. A wszystko tak blisko naszej ojczyzny.
Czy da się przygotować na czas kryzysu i wojny? Jak najbardziej. Z pomocą przychodzi poradnik stworzony przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) – "Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny".
W poradniku w przystępny dla każdego sposób wyjaśniono, jak należy przygotować się do funkcjonowania w sytuacji kryzysowej. Zbiór wskazówek pokazuje co zrobić w konkretnych przypadkach, by uniknąć zagrożenia. Zdaniem Damiana Dudy, szefa Wydziału Polityki Informacyjnej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, "otaczająca nas rzeczywistość nieraz pokazała, że warto mieć wiedzę i być przygotowanym do różnych sytuacji".
Zbiór wskazówek na czas wojny i kryzysu
Poradnik składa się z dwóch części. Pierwsza z nich zawiera informacje ważne z perspektywy przygotowania się na zagrożenie. Druga część to zbiór wskazówek związanych z działaniem w czasie kryzysu.
- Sytuacje kryzysowe mogą mieć różne podłoże – i nie zawsze musi to być intencjonalne działanie człowieka, ale np. wypadek/awaria w zakładzie przemysłowym, który wykorzystuje w procesie technologicznym niebezpieczne substancje – dlatego warto być przygotowanym. Wiedzieć, co oznaczają np. wyjące syreny, jak się alarm odwołuje, co należy wtedy zrobić - podkreśla RCB.
Z przygotowanego przez RCB poradnika dowiemy się między innymi jak:
- udzielić pierwszej pomocy
- chronić się przed dezinformacją, aby nie ulec np. panice
- zachować się w przypadku skażenia terenu, braku dostaw energii elektrycznej czy sytuacji zakładniczej
- budować odporność na poziomie rodziny, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych,
- zachować się podczas alarmu, a także co oznaczają poszczególne sygnały
- przygotować się do ewentualnej ewakuacji.