Raport: Śmiertelność koronawirusa we Włoszech i na świecie. Dane GIS i WHO
Jak wygląda sytuacja na świecie? WHO nie ma wątpliwości: pandemia koronawirusa przyspiesza. Czy można ją jeszcze zatrzymać? Jakie kraje notują największą ilość zgonów?
Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus przyznał, że przypadki koronawirusa notowane są na całym świecie.
Pandemia rozwija się, co podkreślił w poniedziałkowym wystąpieniu szef WHO. - 67 dni minęło od pierwszego zgłoszonego przypadku Covid-19 do momentu, kiedy potwierdzono 100 tys. zakażeń na całym świecie - zwrócił uwagę Tedros. Osiągnięcie poziomu 200 tys. przypadków zajęło potem wirusowi 11 dni, a 300 tys. - zaledwie 4 dni - podkreślił.
Również polski GIS prowadzi statystyki. - Od 31 grudnia 2019 r. do 23 marca 2020 r. odnotowano 338 tys. 307 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 14 tys. 602 zgony – podał w poniedziałek wieczorem Główny Inspektor Sanitarny.
Najwięcej zgonów zgłoszono z Włoch (5476), Chin (3276), Hiszpanii (1720), Iranu (1685), Francji (674) i Stanów Zjednoczonych (471). W Polsce zmarło osiem osób; koronawirusa potwierdzono w naszym kraju w 749 przypadkach.
Sytuacja we Włoszech jest najgorsza - wiele źródeł wspomina o tym, że jest to skutkiem bagatelizowania negatywnego wpływu wirusa na zdrowie w pierwszych dniach jego pojawienia się we Włoszech.
Obecnie społeczeństwo zastosowało się w pełni do zaleceń rządu i Włosi przebywają w domach. To daje efekty. Prezes krajowego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro podkreślił, odnosząc się do zanotowanych spadków, że są one rezultatem kroków w walce z epidemią, wprowadzonych przed dwoma tygodniami.
- Od niedzieli potwierdzono 3780 nowych przypadków wirusa. Dzień wcześniej był to wzrost o prawie 4 tysiące - dowiadujemy się.
Jednocześnie WHO podaje, że śmiertelność z powodu koronawirusa SARS-COV-2 we Włoszech wynosi 8,58 proc. COVID-19 dotyka głównie mężczyzn - stanowią oni 70 proc. wszystkich zmarłych.
- Wychodzisz z domu? Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem?
- Decyzja NFZ o zawieszeniu niektórych medycznych zabiegów
- Jak samodzielnie uszyć maseczkę?
- Jak prawidłowo zdjąć rękawiczki?
- Teleporada krok po kroku
Sytuacja we Włoszech: dane
Według Informacji Włoskiego Narodowego Instytutu zdrowia ISS, średnia wieku zmarłych test-pozytywnych osób we Włoszech wynosi obecnie 80 lat.
- 10% zmarłych miało więcej niż 90 lat;
- 90% zmarłych miało więcej niż 70 lat.
We Włoszech rozróżnia się osoby zmarłe “przez” i zmarłe “z” koronawirusem. Wśród ofiar 80% miało dwie lub więcej chorób przewlekłych, a aż 50% zmarłych miało 3 lub więcej choroby przewlekłe.
Osoby, które zmarły na koronawirusa i nie miały chorób przewlekłych to zaledwie 1% pacjentów. Wśród zmarłych 30% stanowią kobiety.