Raport chorobowy po powodzi. GIS odpowiada ws. duru brzusznego i WZW A
Na terenach powodziowych nie odnotowano przypadków duru brzusznego, WZW A, a jeden przypadek tężca nie był powiązany z powodzią - poinformował w środę, na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia GIS Paweł Grzesiowski. Zachorowania przenoszone drogą pokarmową nie miały charakteru epidemii - dodał.
Grzesiowski powiedział, że inspekcja sanitarna 18 września objęła monitoringiem schorzenia, które mogą mieć związek z powodzią, czyli m.in.:
– Zaobserwowano niewielki wzrost zachorowań przenoszonych drogą pokarmową, ale nie miało to charakteru epidemicznego – powiedział GIS. Dodał, że były to kilkuosobowe ogniska zachorowań.
Grzesiowski dodał, że nie odnotowano przypadków duru brzusznego, WZW A, a jeden przypadek tężca nie był powiązany z powodzią.
GIS: szczepienia po powodzi w Polsce
GIS zaznaczył, że powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne otrzymały szczepionki na tężec, WZW A i dur brzuszny. Szczepionki były wykorzystywane do szczepień służb i społeczności lokalnych. - Największa uwaga skupiła się na tężcu - powiedział GIS. Dodał, że przekazanych zostało ponad 43 tys. dawek szczepionek.
GIS poinformował, że po powodzi nadal uszkodzonych jest 14 wodociągów. Są to wodociągi na terenie województwa dolnośląskiego. Woda w dwóch z nich jest niezdatna do picia, a w pozostałych woda w kranie wymaga przegotowania. Grzesiowski podkreślił, że do mieszkańców woda jest dostarczana w butelkach i cysternach. Zaznaczył, że powódź na terenie czterech województw uszkodziła ponad 100 wodociągów.
Z użytkowania wyłączono 760 studni przydomowych, które są jedynym źródłem wody pitnej, a 50 z nich już przebadano i dopuszczono wodę z nich do użytku.
GIS powiedział, że inspekcja sanitarna uruchomiła rezerwy i wydała nieodpłatnie ponad tonę środków odkażających podmiotom odpowiedzialnym za odkażanie studni i budynków użyteczności publicznej.
Koniec stanu klęski żywiołowej
97 proc. skontrolowanych obiektów działających w obszarze żywności, czyli blisko 900, została skontrolowana i dopuszczona do ponownego funkcjonowania. To m.in. sklepy, supermarkety, stołówki w szkołach, sklepiki szkolne.
Komisja zdrowia rozpatrzyła informację na temat funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej oraz lecznictwa uzdrowiskowego oraz na temat sytuacji sanitarno-epidemiologicznej na terenach dotkniętych powodzią.
W środę przestał obowiązywać stan klęski żywiołowej ogłoszony we wrześniu w związku z powodzią na obszarach czterech województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i lubuskiego.