Ranne ptaszki mają zdrowsze serce? Nowe badania
Osoby, które dbają o zdrowe nawyki związane ze snem, mają o wiele mniejsze ryzyko niewydolności serca niż osoby, które nie dbają o swój odpoczynek tak, jak należy.
Zdrowe nawyki dotyczące snu wiążą się z mniejszym ryzykiem niewydolności serca. Naukowcy już to zbadali i mają pewne wnioski - osoby ze zdrowym wzorcem snu mają o 42 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na niewydolność serca niż osoby, które nie dbają o swój sen.
Jakie są zdrowe nawyki snu? Otóż należy do nich:
- poranne wstawanie,
- spanie 7-8 godzin dziennie,
- brak bezsenności,
- brak chrapania i bezdechów sennych,
- brak nadmiernej senności w ciągu dnia.
Nowe badania opublikowane w czasopiśmie American Heart Association Circulation tylko potwierdzają, że zdrowy sen przekłada się na zdrowie. Niestety wszelkie problemy ze snem mogą odgrywać dużą rolę w rozwoju niewydolności serca.
Polecamy: Zdrowy sen: 9 rad, jak dobrze spać
Opublikowane badanie dotyczyło związku między zdrowym wzorcem snu a niewydolnością serca i obejmowało pacjentów w wieku od 37 do 73 lat. Pacjentów obserwowano przez 10 lat i w tym czasie badacze odnotowali 5 221 przypadków niewydolności serca.
Po dokładnym przeanalizowaniu jakości snu badanych (pod kątek czasu snu, występowania bezsenności, bezdechów i innych) wyciągnięto odpowiednie wnioski:
- Nasze odkrycia podkreślają znaczenie higieny snu w kontekście walki o zdrowe serce - dowiadujemy się z badania. Naukowcy stwierdzili, że ryzyko niewydolności serca było:
- 8% niższe u rannych ptaszków,
- 12% niższe u osób, które spały od 7 do 8 godzin dziennie,
- 17% niższe u osób, które nie miały częstej bezsenności,
- 34% mniej u osób, które nie zgłaszają senności w ciągu dnia.
Zachowania uczestników podczas snu były zgłaszane przez samych badanych.
Porady eksperta