Ranking "najzdrowszych miast" w Polsce. Numer 1 wydał 376 zł na mieszkańca
Indeks Zdrowych Miast jest długofalowym projektem, którego głównym założeniem jest analiza warunków życia w 66 miastach. Jeśli chodzi o cele projektu jest to zobrazowanie podejścia polskich miast do kwestii związanych ze zdrowiem społeczeństwa. Jak wygląda indeks w 2024 roku?
Indeks Zdrowych Miast "to zbiór informacji o inwestycjach i działaniach, jakie samorządy wdrażają, tworząc zrównoważoną przestrzeń miejską. Miasta zostały ocenione w ośmiu kategoriach: zdrowie, ludność i pokolenia, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń" - czytamy na stronie Zdrowe Miasta.
Ranking najzdrowszych miast w Polsce
Jeśli chodzi o kategorię zdrowie, na której się skupimy, to ocenie podlegały dwa składniki. Chodzi mianowicie o działania miast na rzecz poprawy dostępu do świadczeń zdrowotnych oraz realizacja programów polityki zdrowotnej i profilaktycznych.
W ramach Indeksu Zdrowych Miast obszar zdrowia zdefiniowano jako zakres działań różnych podmiotów funkcjonujących na terenie miast na prawach powiatu mających na celu zwiększenie dostępu do świadczeń zdrowotnych oraz działania z obszaru zdrowia publicznego, w aspektach, na które miasta te mają wpływ. Jako praktyczny wymiar tych działań uznano programy polityki zdrowotnej oraz działania realizowane na terenie miast na prawach powiatu w ramach programów zdrowotnych
- czytamy w raporcie.
Najzdrowsze miasta w Polsce - ranking 2024
Jeśli chodzi o zdrowie, to kluczowe zmiany zaobserwowane w badanych miastach na przestrzeni trzech edycji raportu obejmują różne tendencje w zakresie wydatków i liczby programów zdrowotnych. Co jednak ciekawe, w niektórych miastach, pomimo wzrostu wydatków, nieodnotowano proporcjonalnego wzrostu liczby programów.
Przejdźmy jednak do miast, które wypadły najlepiej na tle innych. Na pierwszym miejscu z mianem lidera obszaru zdrowia znalazł się Rybnik.
Dalej na liście wyróżniono:
- Rybnik
- Poznań
- Gdynię
- Warszawę
- Piotrków Trybunalski
- Świnoujście
- Sopot
- Gdańsk
- Zabrze
- Sosnowiec.
Organizatorzy wyjaśnili, że Poznań zrealizował najwięcej programów ze wszystkich miast, bo aż 274. Jednak w Rybniku przeznaczono aż 376 złotych na mieszkańca w programach profilaktycznych, podczas gdy średnia dla reszty kraju wyniosła 56,6 zł na mieszkańca.
Jeśli chodzi o ostatnie miejsce na podium, czyli o Gdynię, to tu przeprowadzono 132 programy i przeznaczono aż 213,51 na mieszkańca.
Ranking Zdrowych Miast jest inicjatywą, którą od 2022 roku realizuje Grupa LUX MED we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie oraz Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej.