Ranking najbardziej trujących roślin 2023 roku. Na pierwszym miejscu pietruszka

2023-02-14 9:26

Ogród botaniczny w Hamburgu co roku przygląda się toksyczności otaczających nas roślin, zestawiając je i wybierając "laueratów". W tym roku na czele listy trujących roślin znalazło się warzywo, które bardzo często gości w naszych domach. Na czym polega jego toksyczność?

Ranking najbardziej trujących roślin 2023 roku. Na pierwszym miejscu pietruszka
Autor: Getty Images Pietruszka znalazła się na szczycie listy najbardziej trujących roślin 2023.

Botanische Sondergarten Wandsbek to ogród botaniczny, który znajduje się w Hamburgu. Instytucja od 2004 przeprowadza ranking najbardziej trujących roślin roku. Taka praktyka ma poszerzać i popularyzować wiedzę na temat otaczających nas roślin, zwłaszcza tych uprawianych w domach i ogrodach lub dostępnych w sklepach.

Poradnik Zdrowie - Rośliny lecznicze

Najbardziej toksyczne rośliny 2023

Oto 4 miejsca najbardziej trujących roślin 2023 roku:

  • 1. miejsce: pietruszka (Petroselinum crispum),
  • 2. miejsce: oleander (Oleander nerium),
  • 3. miejsce: mak polny (Papaver rhoeas),
  • 4. miejsce ex aequo: tulipan (Tulipa) i sumak octowiec (Rhus typhina).

W roku 2022 na pierwszym miejscu znalazł się ziemniak, natomiast teraz na czele znajduje się popularna w wielu domach pietruszka.

Wiele roślin, z którymi przebywamy na co dzień lub spożywamy je, ma właściwości, o których nie mamy pojęcia. Tak jest w przypadku rośliny, która znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu na najbardziej trującą roślinę 2023 roku. Jest nią pietruszka. Choć uchodzi za bardzo zdrowe warzywo, może mieć również toksyczne właściwości.

Dlaczego pietruszka może być toksyczna?

Dlaczego pietruszka znalazła się na pierwszym miejscu, mimo że jemy ją pod różną postacią niemal codziennie? Otóż toksyczność roślin może zależeć od momentu ich zbiorów. Pietruszka bywa niebezpieczna tylko w określonych porach, a jej jedzenie nie zagraża naszemu zdrowiu. Wręcz przeciwnie - warzywo to jest bogate w witaminę C, witaminę A, witaminę E, witaminę K i witaminy z grupy B. Oprócz tego jest źródłem kwasu foliowego, luteiny, zeaksatyny, wapnia, żelaza, potasu, manganu, cynku i selenu.

Pietruszka jest rośliną dwuletnią. Swoją toksyczność ujawnia dopiero w drugim roku po kwitnieniu. W pierwszym roku w czasie wzrostu tworzy podstawową rozetę. W roku następnym pojawiają się łodygi kwiatowe (o wysokości 30-70 cm). Kwiaty te znajdują się w tzw. baldachach, a w nich rozwijają się nasiona. To właśnie one stanowią największe zagrożenie i nie nadają się do spożycia.

Wszystko dlatego, że nasiona zawierają olejek pietruszkowy, w którym znajduje się organiczny związek aromatyczny - apiol. Działa on negatywnie na włókna mięśni gładkich pęcherza moczowego, jelit oraz macicy. Z tego względu jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży, w szczególności dlatego, że dawniej stosowano go w celach poronnych. Oprócz tego w nasionach znajdują się substancje fotoaktywne - furanokumaryny, które mogą wywoływać reakcje skórne.

W przypadku spożycia rośliny dwuletniej i podejrzeniu zatrucia, natychmiast należy zgłosić się do lekarza.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki