Rakotwórczy grill - jak jeść zdrowo latem?
Wakacje to idealny czas na zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze. Latem mamy łatwiejszy dostęp do świeżych warzyw i owoców, a w upalne dni w naturalny sposób jemy mniej. Niestety Polacy wciąż uwielbiają grillować. Dr Aleksandra Kapała w kampanii „Nie miej tego gdzieś!” radzi, jak robić to z głową.
Dr n. med. Aleksandra Kapała, kierownik Działu Żywienia Klinicznego Narodowego Instytutu Onkologii im Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego, w ramach kampanii „Nie miej tego gdzieś! Wszystko na temat raka jelita grubego” podkreśla, że – choć każda pora roku jest dobra na zmianę nawyków żywieniowych na lepsze, to jednak wakacje są na to czasem wręcz idealnym.
Jak zdrowo grillować?
– Badania pokazują, że w wakacje jemy mniej, szczególnie kiedy mamy wysokie temperatury. Z wyjątkiem typowo polskich czy niemieckich suto zakrapianych imprez z grillem. Powinniśmy pamiętać, że jeśli już spożywamy alkohol, to nie za dużo, a jeśli robimy grilla, to wyłącznie pod określonymi warunkami, które czynią to zdrowym – mówi dr Kapała.
– Niestety Polacy wciąż uwielbiają grill, z którym trzeba bardzo uważać. Najważniejsze to nie przypalać mięsa, jeśli już je grillujemy i mocno „topić” jedzenie w witaminie C – radzi.
Jeśli już grillujemy, lepiej grillować warzywa niż mięso, a jeśli mięso to lepiej białe, np. rybę, niż czerwone i przetworzone. Jeśli chodzi o zdrowie jelit, szczególnie niebezpieczne jest mięso zgrillowane na ciemny brązowy kolor czy wręcz przypalone.
W czasie takiej obróbki termicznej powstają rakotwórcze związki - pochodne nitrozoamin, które bezpośrednio uszkadzają komórki jelita grubego i mogą być czynnikiem powstawania nowotworu.
Najważniejsze nawadnianie
30-stopniowe upały to trudniejszy czas dla osób chorych na raka. Osoby, które są w trakcie leczenia mogą częściej mieć nudności czy biegunkę, co może być dużym wyzwaniem.
– Takie osoby powinny pamiętać o kluczowej kwestii, jaką jest nawadnianie! Normalnie, w ciągu doby organizm ludzki traci około 0,5 litra wody. W upały może to być nawet 1,5 litra. Kiedy dodamy do tego nudności lub gorączkę, ten deficyt jest jeszcze większy – mówi dr Kapała.
Dla pacjentów z rakiem jelita, którzy cierpią na wodowstręt radzi, by spożywać wodę z dodatkami smakowymi, które lubimy, np. z arbuzem, limonką, miętą, sokiem pomidorowym czy imbirem.
Kierownik Działu Żywienia Klinicznego Narodowego Instytutu Onkologii im Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego.
Porady dietetyczne dr Aleksandry Kapały, dotyczące dobrych nawyków żywieniowych oraz diety osób cierpiących na chorobę nowotworową dostępne są w ramach kampanii „Nie miej tego gdzieś!” organizowanej przez Fundację EuropaColon Polska dostępne są na kanale Fundacji oraz stronie internetowej kampanii.
Kampania, która potrwa do końca 2021 roku, odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej oraz Narodowego Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowego Instytutu Badawczego.