Raka i choroby serca będzie można wykryć już u płodu. Innowacyjna metoda wzbudza kontrowersje

2022-03-29 10:36

Eksperci twierdzą, że w embrionach można wykryć geny powiązane z poważnymi chorobami, takimi jak rak, cukrzyca i choroby serca. Mimo ogromnej nadziei, jaką daje to badanie, spotkało się ono z dużą krytyką ze strony brytyjskich naukowców.

Ciężarna kobieta ogląda zdjęcie usg
Autor: Getty Images

Amerykańscy naukowcy przeanalizowali genomy 110 embrionów pod kątem kilkunastu zagrożeń genetycznych. Zagrożenia te obejmowały geny zwiększające ryzyko chorób, takich jak rak i cukrzyca. Porównali te wyniki ryzyka z 10 dziećmi z zapłodnienia in vitro i stwierdzili, że są one w 99% poprawne.

Jeśli testy okazałyby się dokładne, będą mogły być wykorzystywane przez pary poddawane zapłodnieniu in vitro do wybierania najzdrowszych dzieci. Brytyjscy eksperci nie do końca zgadzają się jednak z tym badaniem, twierdząc, że mimo wszystko nie ma gwarancji na to, że dziecko nie zachoruje.

Istnieją również obawy, że technologia może zostać wykorzystywana do wybierania pożądanych cech, takich jak wzrost i inteligencja, u „projektantów dzieci”.

Wskazania do in vitro

Spór naukowców

Na potrzeby badań w Nature Medicine kalifornijska firma MyOme przeanalizowała geny 110 embrionów pobranych od 10 par, które przeszły IVF.

Przeprowadzono również bardziej dogłębną analizę DNA rodziców, co pozwoliło zespołowi przewidzieć budowę genetyczną embrionów.

Badacze MyOme byli w stanie sprawdzić, czy ich projekcja była dokładna — pobierając próbki z 10 embrionów, które ostatecznie zostały użyte w cyklach IVF i się urodziły. Wyniki pokazały, że urodzone dzieci miały prawie taki sam skład genetyczny, jak oczekiwał zespół, z dokładnością do 99 procent.

Jednak brytyjscy naukowcy nie do końca zgadzają się z wynikami tej analizy. "Żadna z prognoz nie może faktycznie wykluczyć choroby i zagwarantować, że dziecko pozostanie wolne od tych schorzeń" - twierdzi profesor Dusko Ilic, ekspert w dziedzinie nauki o komórkach macierzystych z King's College London

"Przedstawione dane, a także wnioski, są niekompletne i wymagają dalszych wyjaśnień" - zaznacza dr Francesca Forzano, ekspert w dziedzinie genetyki Guy's and St Thomas' NHS Foundation Trust.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki