Rak trzustki atakuje coraz częściej. Naukowcy odkryli zaskakującą przyczynę
W nowych badaniach, publikowanych na łamach "Cell Metabolism" naukowcy przekazali informacje dotyczące prawdopodobnych przyczyn powstawania jednego z najbardziej agresywnych rodzajów nowotworu trzustki. Zdaniem badaczy nowe ustalenia to krok w stronę zapobiegania chorobie, która zabija 90 proc. pacjentów.
Rak trzustki a poziom insuliny we krwi
Naukowcy ustalili, że wysoki poziom insuliny u osób z otyłością oraz cukrzycą typu 2 może mieć związek z rakiem trzustki. To wyjaśnia, dlaczego osoby z otyłością częściej zapadają na raka trzustki, w porównaniu z resztą populacji.
Jak się okazuje, zbyt wysoki poziom insuliny we krwi pobudza komórki trzustki, które z kolei produkują zbyt wiele enzymów trawiennych. A to powoduje stany zapalne i stany przedrakowe trzustki.
Zdaniem naukowców to czytelny dowód na to, że insulina i jej prawidłowy poziom, są niezmiernie ważne dla organizmu. Wyniki badań opublikowane na łamach branżowego pisma "Cell Metabolism".
Mało znana przyczyna raka trzustki
Jak wyjaśniają autorzy badań, zbyt wysokie stężenie insuliny we krwi, które rozpoznawane jest u osób z otyłością i cukrzycą typu 2, to przyczyna stanów przedrakowych i zapalnych trzustki.
To duży problem, ponieważ współcześnie z otyłością i cukrzycą typu 2 zmaga się coraz więcej osób na całym świecie. I równolegle coraz częściej rozpoznawany jest rak trzustki.
- Uzyskane wyniki pomagają nam zrozumieć, dlaczego tak się dzieje [wzrasta liczba przypadków raka trzustki- red.] i pokazują wagę utrzymywania insuliny na prawidłowym poziomie. Można to osiągnąć z pomocą diety, ćwiczeń i, w niektórych przypadkach, leków – tłumaczył prof. James Johnson z University of British Columbia, jeden z autorów badania.
W analizach wzięto pod lupę gruczolakoraka przewodowego, który jest bardzo agresywnym i najczęstszym rodzajem raka trzustki. Tylko co 10 pacjent przeżywa dłużej niż 5 lat od diagnozy. Szacuje się, że przed 2023 to będzie drugi najczęstszy nowotwór na świecie.
Jak poinformowała dr Anni Zhang, współautorka badań: „Odkryliśmy, że hiperinsulinemia bezpośrednio przyczynia się do rozwoju raka trzustki za pośrednictwem receptorów insulinowych w komórkach pęcherzykowych. Mechanizm ten obejmuje nadmierną produkcję enzymów trawiennych, co prowadzi do wzmożonych stanów zapalnych”.
Aktualnie badanie przeszło w fazę badań klinicznych, polegających na monitorowaniu trzustek pacjentów, których poziom insuliny jest odpowiednio regulowany.
Wyniki badań dają nadzieje na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka trzustki, jak również mogą stanowić bazę do wdrożenia skutecznych metod leczenia cukrzycy typu 2 i otyłości.