Mają tworzyć świąteczną atmosferę. Grożą rakiem płuca, zapaleniem oskrzeli i astmą

2024-12-05 15:44

Odkąd tylko minął okres Wszystkich Świętych, na sklepowych półkach pojawiły się ozdoby Bożonarodzeniowe i dodatki tematyczne. Wśród nich nie brakuje zapachowych świec i odświeżaczy powietrza o aromacie piernika, wanilii, czy leśnej sosny. Naukowcy jednak wskazują, że tego rodzaju produkty rozpylone w zamkniętym pomieszczeniu mogą być szkodliwe.

Rak płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli i astma. Te produkty mają tworzyć świąteczną atmosferę
Autor: Fot. Getty Images

Maskują nieprzyjemny zapach, tworzą wyjątkowy klimat i przywołują ducha świąt. To na pewno, zwłaszcza jeżeli konkretny aromat ściśle kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Naukowcy jednak wskazują, że zarówno kadzidełka, świece jak i środki odświeżające powietrze tworzą złożoną mieszankę chemikaliów oraz cząsteczek stałych. Wśród nich nie brakuje toksycznych gazów takich jak tlenki azotu czy dwutlenek siarki.

Poradnik Zdrowie - Astma

Czy świeczki zapachowe są szkodliwe?

Przede wszystkim ani świeca, ani inne produkty zapachowe nie eliminują szkodliwych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu, a jedynie maskują nieprzyjemną woń. A co więcej badania pokazują, że niektóre z nich mogą negatywnie wpływać na jakość powietrza. 

Zauważono, że palenie świec w zamkniętych pomieszczeniach i jednoczesne zablokowanie otworów wentylacyjnych mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców. Już samo zapalanie świec może doprowadzić do szczytowego stężenia drobnych cząstek, a ich ilość może przekroczyć limit określony przez WHO nawet o 15 razy.

Aby obniżyć wskazane poziomy, potrzebne było sporo czasu, by w niewietrzonych pomieszczeniach odzyskano bezpieczne normy. Poza toksycznymi gazami w produktach zapachowych mogą znajdować się również lotne związki organiczne. A to sprawia, że poza kaszlem, czy kichaniem wzrasta ryzyko takich schorzeń jak:

Czy palenie kadzidła szkodzi?

Kolejną ważną kwestią jest używanie kadzidełek. Tego rodzaju produkty także w okresie Świąt Bożego Narodzenia cieszą się dużym zainteresowaniem. Niestety, choć ich aromat może być kuszący, to badacze wskazują, że wdychanie dymu jest bardziej szkodliwe niż palenie papierosów.

Dla porównania wyjaśnili, że wypalenie takiej samej ilości kadzidełek co papierosów sprawia, że to ten z pozoru niewinny zapachowy produkt posiada cztery razy więcej cząstek stałych niż papierosy. Podobna zasada dotyczy odświeżaczy powietrza w aerozolu, ponieważ zawierają lotne związki organiczne, stąd stosowanie tego rodzaju produktów powiązane jest z takimi skutkami zdrowotnymi jak:

Ustalono, że romantycznie wyglądający płomień migocącej świecy zapachowej może zwiększyć emisję sadzy. Stąd przede wszystkim odradza się stosowanie tego rodzaju produktów w niewielkich pomieszczeniach oraz o słabej wentylacji. W przeciwnym razie dochodzi do wysokiego stężenia zanieczyszczeń w tym formaldehydu, a to z kolei prowadzi do podrażnienia układu oddechowego

To jednak nie wszystko. Dzięki ustaleniom naukowym wiadomo, że niektóre związki organiczne emitowane przez zapachowe produkty mogą powodować raka. W grę wchodzą takie substancje jak benzen, ftalany, czy wspomniany formaldehyd. Wykazano także, że nawet krótkotrwałe narażenie na dym świec osłabia funkcje poznawcze

Natomiast kiedy często palimy świece, czy kadzidełka wiąże się to ze spadkiem funkcji poznawczych, a zatem z ryzykiem wczesnej demencji.

Naturalne świece nie są bezpieczne?

Równie ważny aspekt to produkty określane często jako naturalne. Mowa zarówno o zapachach jak i świecach z naturalnych składników. Niestety, choć są pozbawione chemicznych dodatków, to podczas spalania również mogą uwalniać szkodliwe zanieczyszczenia. 

Naukowcy wyjaśniają, że niektóre substancje mogą reagować z ozonem obecnym w powietrzu i w ten sposób powstają produkty uboczne toksyczne dla organizmu. Niemniej potrzebne jest więcej danych, aby sprawdzić, jak poszczególny produkt wpływa na zdrowie w trakcie długotrwałej ekspozycji na dany czynnik.

Szkodliwość świec zapachowych. Jak zminimalizować ryzyko?

Zebrane informacje nie pozostawiają złudzeń i ukazują, że częste stosowanie zapachowych świec, kadzideł, czy odświeżaczy powietrza może poważnie zaszkodzić zdrowiu. Dlatego przede wszystkim nie zaleca się używania tego rodzaju produktów na stałe. Warto także gasić świece na zewnątrz, bo właśnie wtedy emituje się najwięcej dymu.

A jeśli zajdzie taka konieczność podstawową zasadą jest rozpylanie zapachu w otwartych pomieszczeniach. Dodatkowo odradza się palenie świec w sypialni, łazience, czy małych pokojach i miejscach o słabej wentylacji. Wbrew pozorom nie wystarczy posiadać kratki w łazience czy w kuchni, ale przede wszystkim sprawdzić jej drożność. 

Często osiada na niej kurz, czy tłuszcz, co ostatecznie sprawia, że przepływ powietrza jest niewystarczający. Sposób na weryfikację jest prosty. Należy otworzyć balkon i przystawić kartkę papieru do kratki. Jeśli się przyczepi, to znaczy, że jest właściwy ciąg, jeśli nie, to czas oczyścić wentylację.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:
Gadaj zdrów
Migrena to nie jest "zwykły" ból głowy. „Pacjenci łykają mnóstwo leków i próbują sobie radzić” | GADAJ ZDRÓW

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki