Rak niekonwencjonalnie - serwis edukacyjny o alternatywnych terapiach onkologicznych
Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem uruchomiła edukacyjny serwis internetowy o alternatywnych i komplementarnych metodach stosowanych przez chorych na nowotwory, poinformowali eksperci na konferencji prasowej w Warszawie. Celem tej inicjatywy jest dostarczenie zainteresowanym osobom obiektywnej wiedzy o metodach, które niekiedy mogą przynieść korzyści zdrowotne, być obojętne lub też szkodliwe dla zdrowia.
22 lutego 2017 roku, pod adresem www.ligawalkizrakiem.pl/rak-niekonwencjonalnie, Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem uruchomiła edukacyjny serwis poświęcony alternatywnym i niekonwencjonalnym metodom stosowanym przez chorych na nowotwory. Serwis zawiera aktualne i rzetelne informacje na ten temat, oparte na wynikach badań publikowanych w uznanych czasopismach naukowych. Źródłem serwisu jest portal Complementary and Alternative Medicine (CAM) Narodowego Instytutu Raka (National Cancer Institute), amerykańskiej agencji federalnej, która Polskiej Lidze Walki z Rakiem udzieliła licencji na jego tłumaczenie i publikację.
Rak niekonwencjonalnie - serwis edukacyjny o alternatywnych terapiach onkologicznych
Po metody niekonwencjonalne sięga od 40 do 60 proc. chorych na nowotwory - szacują eksperci. Powszechność zjawiska i jego znaczenie dla zdrowia i życia osób dotkniętych chorobą nowotworową, skłoniły Polską Ligę Walki z Rakiem do pochylenia się nad tym problemem. Jak jednak podkreślił prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, na stronie www.ligawalkizrakiem.pl/rak-niekonwencjonalnie nie będzie opinii lekarzy o poszczególnych metodach. - Zamieszczane są jedynie informacje o terapiach poparte rzetelnymi wynikami badań, jakie ukazały się w renomowanych pismach naukowych - dodaje.
- Nie negujemy całkowicie tzw. komplementarnych i alternatywnych terapii onkologicznych, chcemy jedynie zaoferować chorym na nowotwory rzetelną wiedzę na temat ich przydatności i bezpieczeństwa stosowania - powiedział kierownik Katedry Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki.
Celem tej inicjatywy jest bowiem dostarczenie zainteresowanym osobom obiektywnej wiedzy o metodach, które niekiedy mogą przynieść korzyści zdrowotne, być obojętne lub też szkodliwe dla zdrowia. Niektóre z nich mogą być pomocne w zapobieganiu chorobom nowotworowym oraz utrzymaniu czy poprawie zdrowia, wpływać na łagodzenie objawów choroby czy skutków uczonych leczenia lub poprawić samopoczucie, ale nie są skutecznymi metodami leczenia nowotworów.
Oddając nowy serwis do dyspozycji pacjentów i ich rodzin, ale także lekarzy i innych osób zaangażowanych w opiekę nad chorymi, Polska Liga Walki z Rakiem pragnie z całą stanowczością podkreślić, że zaniechanie leczenia zalecanego przez lekarzy specjalistów na rzecz tzw. metod niekonwencjonalnych lub ich łączenie ze standardowym leczeniem onkologicznym bez wiedzy lekarza jest niebezpieczne.
Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem
Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem została powołana w lipcu 2015 r., dzięki zaangażowaniu ponad trzydziestu osób reprezentujących różne dziedziny i środowiska. Fundatorami Ligi są: Bogdan Borusewicz, Krzysztof Hołowczyc, Krystyna Janda, prof. Ewa Łętowska, prof. Jerzy Stuhr oraz Danuta Wałęsa.
Niektóre terapie alternatywne - takie jak joga czy akupunktura - mogą być zalecane przez lekarzy - przekonuje prof. Nawrocki.
Polska Liga Walki z Rakiem jest niezależną organizacją pozarządową działającą w obszarze ochrony zdrowia, polityki społecznej i edukacji obywatelskiej. W 2016 r. została przyjęta do Europejskiego Stowarzyszenia Krajowych Lig Walki z Rakiem - Association of European Cancer Leagues (ECL).
Celem Fundacji jest inicjowanie oraz wzmacnianie różnych przedsięwzięć w celu obniżenia ryzyka zachorowania na chorobę nowotworową oraz zwiększenia szans na wyleczenie i godne życie osób dotkniętych tą chorobą. Programową podstawę działań Fundacji stanowi Strategia Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024.