Rak może potroić ryzyko rozwoju rzadkiego zespołu Guillaina-Barrégo. Skutkiem może być paraliż!
Najnowsze badanie duńskich naukowców wykazało, że pacjenci z rakiem mogą być trzykrotnie bardziej narażeni na uszkadzanie nerwów przez zespół Guillaina-Barrégo. Jego konsekwencje mogą być bardzo poważne.
Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus w Danii zbadali duńską bazę danych medycznych. Wśród 6 milionów przebadanych pacjentów okazało się, że 2% osób cierpiących na zespół Guillain-Barre otrzymało niedawno diagnozę raka raka.
Czym jest zespół Guillain-Barré?
Zespół ten może powodować paraliż ramion, nóg lub twarzy i nasilony ból u pacjentów. Ponadto mogą pojawić się trudności z oddychaniem i zakrzepica. Choroba zabija średnio 1 na 20 osób.
Według badań u 2% osób chorych na raka stwierdzono zespół Guillaina-Barrégo. Dla porównania tylko u 0,6% osób bez zespołu Guillain-Barrégo zdiagnozowano raka w tym samym okresie ośmiu miesięcy.
Liczby pokazują więc, że osoby z rakiem mają trzy i pół razy większe ryzyko zachorowania na zespół Guillaina-Barrégo niż osoby, które nie mają zdiagnozowanego nowotworu.
Które nowotwory predysponują do rozwoju zespołu Guillain-Barré
Podatność na rozwój zespołu Guillaina-Barrégo mają pacjenci poszczególnych nowotworów.
Pacjenci z chłoniakami – rakiem, który zaczyna się w gruczołach limfatycznych, które mogą szybko rozprzestrzeniać się po całym ciele – byli siedmiokrotnie bardziej narażeni na zarażenie GBS.Wśród osób z rakiem płuc lub rakiem prostaty ryzyko było pięć i pół razy wyższe, natomiast u osób z rakiem piersi - pięć razy wyższe.
Dr Lotte Sahin Levison, starszy autor badań i neurolog na uniwersytecie, powiedział: „Chociaż nasze badanie sugeruje, że osoby z rakiem mają większe ryzyko zachorowania na zespół Guillaina-Barrégo, ważne jest, aby osoby z rakiem znały ogólne ryzyko zachorowania na Guillaina-Barrégo, które jest wciąż bardzo niskie".