Radioaktywny pył dociera nad Polskę. Zawiera „globalny ślad nuklearny”

2023-08-16 17:14

Kalima, czyli piaskowy pył z Sahary, podróżuje na wietrze i osiada stopniowo w różnych krajach Europy. Choć to powtarzające się co roku zjawisko zdaje się być już rutyną, naukowcy w tym sezonie przedstawiają niepokojące wieści. Okazuje się, że w saharyjskim piasku wykryto obecność bardzo szkodliwych dla zdrowia pierwiastków promieniotwórczych.

Radioaktywny pył dociera nad Polskę. Zawiera „globalny ślad nuklearny”
Autor: Getty Image

Europa od lat zmaga się z niezwykłym zjawiskiem znanym jako "kalima" - piaskowym pyłem unoszącym się nad kontynentem, który ma swoje źródło w afrykańskiej Saharze. Kalima, o charakterystycznej pomarańczowej barwie, jest przenoszony przez wiatr i opada w różnych rejonach Europy, z Polską włącznie. Niestety nowe badania przeprowadzone przez naukowców wywołały niepokój - w pyle wykryto obecność radioaktywnych pierwiastków.

Radioaktywny pył nad Europą

Według informacji przekazanych przez hiszpański serwis informacyjny elDiario badacze stwierdzili, że w kalimie można znaleźć pierwiastki promieniotwórcze, takie jak izotop cezu-137, a także izotopy berylu i ołowiu o właściwościach promieniotwórczych. Istnieje podejrzenie, że te pierwiastki mogą mieć związek z opadami radioaktywnymi.

Radioaktywna kalima jest prawdopodobnie rezultatem działań nuklearnych przeprowadzanych w przeszłości. Pochodzi ona m.in. z testów jądrowych przeprowadzanych przez Francję w Algierii na początku lat 60. ubiegłego wieku. W ciągu sześciu lat, od 1960 do 1966 roku, Francja przeprowadziła 17 kontrolowanych wybuchów nuklearnych nad terytorium algierskiej części Sahary.

Naukowcy wskazują także na możliwy wpływ prób jądrowych amerykańskich i sowieckich, które miały miejsce w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia. Analizy sugerują, że pył zawiera także izotopy cezu związane z tragicznym wypadkiem w Czarnobylu w 1986 roku oraz katastrofą w elektrowni jądrowej Fukushima w 2011 roku.

Izotop cezu-137 nad Polską?

Pierwiastki promieniotwórcze wykryte w kalimie budzą obawy. Izotop cezu-137 powstaje w wyniku rozszczepienia nuklearnego i ma właściwości radioaktywne. Z kolei beryl, także stwierdzony w pyle, jest używany w broni masowego rażenia jako osłona ładunków jądrowych.

Kalima, niosąca ze sobą "globalny ślad nuklearny", przede wszystkim dociera nad południową i zachodnią Europę. Jednak można ją również zaobserwować w Polsce. Skutki tego zjawiska są odczuwalne - pył ma negatywny wpływ na układ oddechowy, podnosi temperatury i ogranicza widoczność. Ponadto utrudnia produkcję energii ze źródeł słonecznych.

W obliczu tych odkryć naukowych kwestia wpływu radioaktywnego pyłu Kalima na zdrowie i środowisko staje się coraz bardziej istotna. Odnalezienie takich pierwiastków promieniotwórczych w piasku znad Sahary wzbudza konieczność dalszych badań i analiz, aby zrozumieć pełen zakres konsekwencji tego zjawiska dla naszego zdrowie i planety.

Poradnik Zdrowie: Leczenie migreny

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki