Pszczyna oddycha dzięki wielkim płucom. Chce przestać „dokarmiać smoga”

2020-12-16 10:08

Na rynku w Pszczynie postawiono kilkumetrowe „mobilne płuca” w celu przeprowadzenia eksperymentu. Są one okryte białą tkaniną filtracyjną, dzięki której mogą oddychać. Akcja ma pokazać, a nawet uświadomić mieszkańcom Pszczyny, jakim powietrzem oddychają.

Pszczyna oddycha dzięki wielkim płucom. Chce przestać „dokarmiać smoga”
Autor: Getty Images

Przedsięwzięcie jest eksperymentem, a zarazem elementem kampanii Polskiego Alarmu Smogowego (PAS). Jak wyjaśniła przedstawicielka tego ruchu społecznego, „płuca, wyposażone w miernik jakości powietrza, mają na bieżąco pokazywać, jak źle jest w tym miejscu. - Dzięki temu dwutygodniowemu eksperymentowi będziemy mogli też obserwować na bieżąco, jak realnie wygląda to zanieczyszczenie powietrza – zaznaczyła.

Zdaniem Stowarzyszenia „Nie dokarmiaj smoga” to właśnie spalanie węgla i drewna przyczynia się do tego ogromnego zanieczyszczenia powietrza w mieście , z czego 90 proc. odpowiada za emisję rakotwórczego benzopirenu.

Akcja ma trwać dwa tygodnie. Łącznie Polski Alarm Smogowy ma w zanadrzu przygotowane takie trzy instalacje. W tej edycji pojawią się w 18 miastach na terenie pięciu województw.

Źródło: Bielsko

Czy domy jednorodzinne produkują smog?

Quiz o smogu. Sprawdź, czy wiesz co cię truje - i jak się przed tym chronić!

Pytanie 1 z 12
Jak powstała nazwa zjawiska smogu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki