Psy mogą chronić nas przed rzadką chorobą. Jak to możliwe?
Dorastałeś z psem? A może twoje dzieci mają najlepszego przyjaciela w postaci czworonoga? Okazuje się, że dorastanie w dużej rodzinie lub rodzinie, której częścią jest pies, może w pewnym stopniu uchronić przed ciężką i nieuleczalną chorobą jelit. Jak to możliwe?
Najnowsze badanie przeprowadzone na 4300 osobach wykazało, że wychowywanie się z psem może uchronić przed wystąpieniem choroby Leśniowskiego-Crohna. Wnioski te ogłoszono podczas konferencji „Digestive Disease Week” w San Diego.
Dzieciństwo z psem może uchronić przed chorobą Leśniowskiego-Crohna
Naukowcy z pomocą kwestionariusza środowiskowego przeanalizowali dane 4300 osób będących krewnymi pierwszego stopnia z osobami cierpiącymi na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Ankietowani zarejestrowani byli w projekcie Crohn’s and Colitis Canada Genetic, Enviromental, and Microbial.
Analizowane były takie czynniki, jak wielkość rodziny, obecność psów lub kotów jako zwierząt domowych, liczbę łazienek w domu, mieszkanie na wsi, picie niepasteryzowanego mleka i wody ze studni.
Wyniki badania są zaskakujące. Okazuje się, że osoby, które mieszkają w warunkach wiejskich w towarzystwie psów są znacznie mniej narażone na wystąpienie tej choroby jelit.
Jak tłumaczy dr Williams Turpin, starszy autor badania, pracownik naukowy Mount Sinai Hospital i University od Toronto, „Nasze badanie wydaje się uzupełniać inne, które dotyczyły hipotezy higienicznej. Sugeruje ona, że brak ekspozycji na drobnoustroje we wczesnym okresie życia może prowadzić do braku regulacji odpornościowej wobec drobnoustrojów środowiskowych”.
Bliski kontakt z psami w wieku 5-15 lat była związana z prawidłową przepuszczalnością jelit i równowagą drobnoustrojów w jelitach a odpowiedzią immunologiczną organizmu. Ten czynnik okazuje się kluczowym w ochronie przed chorobą Leśniowskiego-Crohna.
Obecność kotów nie dała takich wyników, jak w przypadku psów
Co ciekawe, zależność ta dotyczyła tylko i wyłącznie psów. W przypadku kotów nie zauważono takich powiązań.
„Nie widzieliśmy takich samych wyników w przypadku kotów, chociaż wciąż staramy się ustalić, dlaczego” - mówi dr Turpin. Naukowcy mają jednak pewne podejrzenia.
„Potencjalnie może to być spowodowane tym, że właściciele psów częściej wychodzą na zewnątrz ze swoimi zwierzętami lub mieszkają na obszarach o większej przestrzeni zielonej, która, jak wskazano wcześniej, chroni przed chorobą Crohna”.
Czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna?
Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą chorobą zapalną zaliczaną do nieswoistych zapaleń jelit. Najczęściej pojawia się u osób młodych w wieku 15-25 lat. Występuje szczególnie w krajach wysokorozwiniętych, czyli krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych.
Do objawów typowych dla tej choroby można zaliczyć:
- biegunkę
- bóle brzucha
- utratę wagi
- krew i śluz w stolcu.