Przyspieszone starzenie biologiczne powoduje raka? Zaskakujące ustalenia
Rak niejedno ma imię, o czym nieustannie przekonuje nas codzienna rzeczywistość. Światowa Organizacja Zdrowia, że to właśnie nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie. Jednak jak to jest, że część z nich dotyka zwłaszcza osoby dorosłe, ale w młodym wieku? Odpowiedź może kryć się w biologii, a naukowcy postanowili to sprawdzić.
Przyczynami nowotworów są najczęściej czynniki środowiskowe lub genetyczne. Natomiast prawdą jest także to, że nie każdy rak daje się tak łatwo sklasyfikować, przez co lekarze nie raz nie są w stanie wskazać powodu wystąpienia choroby. Co więcej, niektóre typy nowotworów obserwuje się częściej wśród młodych dorosłych, dlatego naukowcy przyglądają się bliżej temu zagadnieniu.
Starzenie biologiczne kontra rak. Markery krwi pod lupą naukowców
Starsza autorka nowego badania naukowego, dr Yin Cao, profesor nadzwyczajny chirurgii w Washington University School of Medicine w St. Louis zaznaczyła, że rak jest chorobą powiązaną ze starzeniem się. Niemniej jednocześnie trudno się z tym zgodzić biorąc pod uwagę fakt, że nowotwory występują również w grupie młodych ludzi. Dlatego najnowsze prace skupiały się na procesie określanym jako starzenie biologiczne.
Aby rzucić nowe światło na znany problem, dr Yin Cao wraz z grupą współpracowników przeanalizowała dokumentację medyczną 148 724 osób w wieku od 37 do 54 lat. Badacze skupili się na dziewięciu markerach krwi, które zdaniem naukowców są powiązane z wiekiem biologicznym. A mianowicie:
- albumina,
- poziom kreatyniny w surowicy,
- glukoza,
- białko c-reaktywne,
- poziom limfocytów,
- średnia objętość komórek (MCV),
- szerokość dystrybucji czerwonych krwinek (RDW),
- fosfataza alkaliczna (ALP),
- poziom białych krwinek.
Algorytm oblicza ryzyko raka. Zaskakujący wynik
Wymienione wyżej wskaźniki podłączano do algorytmu, który obliczał wiek biologiczny dla każdej osoby. Dzięki temu naukowcy określili poziom starzenia się poszczególnych pacjentów, porównując wiek biologiczny z chronologicznym. Ustalono, że osoby urodzone w 1965 r. lub później były o 17% bardziej narażone na przyspieszone starzenie się niż osoby urodzone w latach 1950–1954.
W kolejnym kroku badacze przestudiowali rejestry nowotworów, aby zweryfikować występowania raka przed 55. rokiem życia. Rezultat analiz był zaskakujący. Z pozyskanych informacji wynikało, że takich przypadków było aż 3200. Naukowcy dostrzegli, że przyspieszone starzenie biologiczne wiąże się ze wzrostem ryzyka zachorowania na raka. Najsilniejszą korelację odnotowano w przypadku raka żołądka i jelit, raka płuc, czy raka macicy.
Okazuje się, że ustalenia nie mają wyłącznie wymiaru symbolicznego, ale obrazują ogromne różnice pomiędzy analizowanymi informacjami. Otóż w przypadku osób, które uzyskały najwyższy wynik biologicznego starzenia się organizmu, ryzyko wystąpienia wczesnego raka płuc wzrastało dwukrotnie. Na raka przewodu pokarmowego byli narażeni w ponad 60% bardziej niż pozostali, ryzyko raka macicy było aż o 80% wyższe.
Dlaczego jednak to właśnie te nowotwory mogą wystąpić u młodszych dorosłych? Jak wskazują autorzy badań, w przypadku raka płuc powodem może być fakt, że tkanki tego narządu mają ograniczoną zdolność regeneracji. Natomiast nowotwory żołądka i jelit są powiązane ze stanem zapalnym, który nasila się wraz z wiekiem pacjenta. Stąd organy te z różnych względów są bardziej narażone na szybsze starzenie.
Choć obecne ustalenia są obiecujące, to jednak dr Yin Cao podkreśla, że odkrycie należy przetestować także na bardziej zróżnicowanych populacjach.