Przez raka stracił język. Ma nieuleczalny nowotwór i nie może pożegnać się z rodziną

2022-09-09 15:51

Choroba potrafi odebrać nie tylko zdrowie. Przypadek Scotta udowodnia, że prócz sprawności czy włosów, rak potrafi odebrać możliwość komunikacji. Mężczyzna w wyniku nowotworu stracił język. Choć jego stan jest bardzo ciężki, najbardziej smuci go fakt, że nie może powiedzieć swoimi bliskim, jak bardzo ich kocha.

Przez raka stracił język. Ma nieuleczalny nowotwór i nie może pożegnać się z rodziną
Autor: Getty Images

Jedyny objaw, który wywołał u Scotta obawy o swoje zdrowie, był niegojący się język. Mężczyzna zranił się podczas gryzienia, a jego język nie chciał się zregenerować. Początkowo nie myślał o tym zbyt wiele, ale z czasem zaczął się martwić. Okazało się, że to był objaw raka.

Jego język nie chciał się zagoić

Trwała pandemia i niełatwo było dostać się do lekarza. Wizyty twarzą w twarz były rzadkością. A ojcu trójki dzieci ciągle proponowano teleporady.

Przez ten czas lekarze przepisywali 37-latkowi antybiotyki. Te jednak okazały się mało pomocne. Język nadal nie goił się, a dyskomfort nie mijał.

Zanim 37-latek w końcu trafił do szpitala, minęło kilka miesięcy. Lekarze zlecili biopsję i dodatkowe badania. Niestety wyniki przyniosły bolesną dla niego i jego bliskich wiadomość - Ruxton miał raka.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

"Wykorzystujemy czas, który mu pozostał"

Od czasu diagnozy Scott przeszedł szereg różnych zabiegów. Miał radioterapię i chemioterapię, dodatkowo kilka operacji w celu usunięcia języka, krtani i gruczołów. Jednak trzy miesiące temu mężczyzna usłyszał, że jego choroba jest nieuleczalna.

Była partnerka Scotta, z którą ma dwoje dzieci - Emily - postanowiła zaopiekować się ich ojcem. 29-latka na co dzień pracuje w domu opieki. Kobieta przyznaje: "Jego stan ostatnio się pogarsza, ale nie chce iść do hospicjum. Zawsze był niezależny i nie cierpi, gdy ludzie się nim zajmują".

- Najważniejsze jest to, że może być blisko dzieci, a my wszyscy najlepiej wykorzystujemy czas, który mu pozostał – dodaje Emily. Lekarze musieli usunąć język Scotta, dlatego mężczyzna nie jest się w stanie komunikować. To bardzo go frustruje.

Emily wyjaśnia: "Ma na telefonie aplikację, której używa do komunikacji, ale to nie to samo, co możliwość powiedzenia swoim dzieciom, że je kocha". Stan Scotta jest bardzo ciężki i rodzina planuje ostatnie wspólne wakacje. W tym celu utworzyła zbiórkę funduszy.

Objawy raka języka

Rak języka należy do grupy nowotworów głowy i szyi. Głównymi czynnikami ryzyka tego nowotworu jest palenie tytoniu, picie alkoholu i zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęstszym rodzajem raka języka jest rak płaskonabłonkowy.

Objawy raka języka mogą obejmować m.in. czerwone lub białe plamy na języku, które nie znikają, bóle gardła, guzek na języku, dyskomfort podczas połykania, drętwienie ust, pieczenie języka. Rzadziej symptomem wskazującym na rozwój tego raka jest ból ucha.

Choć te objawy mogą być spowodowane mniej poważnymi stanami, warto je skonsultować ze swoim lekarzem. Tylko specjalista będzie w stanie rozpoznać schorzenie i zlecić odpowiednie leczenie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki