Przez cztery miesiące miał czkawkę. Okazało się, że to wina guza mózgu
Masz czkawkę, która utrzymuje się dłużej niż 48 godzin? Nie lekceważ tego objawu. W jednym z czasopism medycznych opisano przypadek mężczyzny, u którego czteromiesięczny atak czkawki okazał się skutkiem guza mózgu. Mimo wdrożenia leczenia, mężczyzna zmarł.
Od czkawki do guza mózgu?
Ten trzydziestoletni mężczyzna od długiego czasu zmagał się z potworną czkawką. Utrzymywała się u niego około 4 miesiące. Ponadto skarżył się na bardzo dotkliwy ból głowy, który powodował u niego agonię przez ponad dwa tygodnie. Występowały też u niego wymioty pociskowe do trzech razy dziennie.
Czkawka w końcu stała się na tyle uciążliwa i ciągła, że uniemożliwiała normalne funkcjonowanie, w tym sen i jedzenie.
Mężczyzna próbował znaleźć przyczynę czkawki, jednak bezskutecznie. Badania krwi i badania fizykalne nic nie wykazały. Dopiero kiedy mężczyźnie wykonanano tomografię komputerową, zauważono zmiany w mózgu.
Następnie zrobiono rezonans magnetyczny mózgu mężczyzny, aby dotrzeć do sedna jego tajemniczej choroby. Okazało się, że mężczyzna ma rozlanego glejaka pnia mostka. To bardzo agresywny i trudny do leczenia typ guza mózgu.
Czkawka może być objawem guza mózgu
Glejaki Pontine są niemożliwe do usunięcia chirurgicznego ze względu na to, jak bardzo są połączone z pniem mózgu. Mężczyzna został wysłany na operację, podczas której chirurdzy nacięli jego mózg, aby znormalizować ciśnienie w czaszce, które wynikało z nagromadzenia się płynu w mózgu. Po ośmiu dniach rekonwalescencji mężczyzna przeszedł sześciotygodniowy cykl radioterapii w celu zabicia guza.
Co ciekawe, po rozpoczęciu leczenia raka czkawka zaczęła ustępować. Okazuje się więc, że czkawka może mieć związek z guzem mózgu. Jak twierdzą eksperci, guz atakuje część pnia mózgu odpowiedzialną za kontrolowanie nerwów i mięśni, które normalnie wywołują reakcję czkawki.
"Czkawka pacjenta zaczęła ustępować po rozpoczęciu radioterapii, a po miesiącu radioterapii czkawka pacjenta znacznie ustąpiła" - powiedział dr Vempalli.
Niestety, mimo wdrożenia leczenia, mężczyzna zmarł. Informacje na ten temat nie są na tyle precyzyjne, by stwierdzić, że bezpośrednią przyczyną zgonu był nowotwór.
Na przykładzie tego mężczyzny dr Vempalli radzi, by lekarze nie bagatelizowali zgłaszanych przez pacjentów objawów czkawki. Jeśli czkawka utrzymuje się więcej niż 48 godzin, powinno się zgłosić do lekarza.
Polecany artykuł:
Porady eksperta
Polecany artykuł: