Przez ból pleców możesz wylądować u stomatologa. Mało kto o tym wie

2023-02-24 14:32

Co wspólnego mają zęby z wadami postawy? Okazuje się, że bardzo dużo, a problemy w obrębie jamy ustnej i kręgosłupa, mogą wzajemnie na siebie oddziaływać.

Przez ból pleców możesz wylądować u stomatologa. Mało kto o tym wie
Autor: Getty Images Nieodpowiednia postawa odbija się na naszych zębach. Jak temu zapobiec?

Choć stwierdzenie, że problemy z zębami mogą powodować bóle kręgosłupa i na odwrót wydaje się mało prawdopodobne, okazuje się, że jest jak najbardziej prawdziwe i zostało nawet potwierdzone badaniami.

Pilates na ból pleców

Konsekwencje mogą być poważne

Ból zębów czy stany zapalne w obrębie jamy ustnej, które skłaniają nas do wizyty u dentysty często mogą mieć związek z naszym układem ruchu i postawą.

- Postawa jest bardzo blisko skorelowana z narządem żucia, czyli ze wszystkim, z zębami, stawami skroniowo-żuchwowymi, jak i mięśniami, które to obsługują. Tak samo możemy założyć, że postawa wpływa na uzębienie, jak uzębienie wpływa też na postawę - tłumaczy fizjoterapeuta Jan Dobies w rozmowie w Dzień Dobry TVN.

Dotyczy to zwłaszcza osób prowadzących siedzący tryb życia, czyli bardzo wielu z nas - zarówno osób starszych, jak i młodzież. Nieodpowiednia postawa siedząca może powodować silne napięcia w ramionach, kręgosłupie, a nawet żuchwie.

- Ta niechlujna postawa powoduje zwiększoną siłę mięśni żwaczy, co przekłada się na niszczenie najtwardszych tkanek zęba, [...], czyli szkliwa, ponieważ jest po prostu przeciążona - powiedział chirurg stomatologiczny Jan Nikodem Perek. Przez to ścieramy zęby.

Eksperci zauważają, że problemy z wadą postawy znacznie nasiliły się w czasie pandemii i lockdownu, zwłaszcza wśród młodzieży. Konsekwencje mogą być poważne i wyjść po latach.

- Młodzi ludzie, którzy mają pełne swoje uzębienie, będą tracili je przez to, że jest ono po prostu przeciążone - ostrzega Perek.

W przypadku osób dorosłych, problemy mogą mieć swoje podłoże również w dzieciństwie i wynikać z szeregu zaniedbań wynikających z braku w tamtym czasie świadomości. Brak korygowania wad postawy lub braków zębowych tylko pogłębia te wady.

- Braki zębowe najczęściej nie są symetryczne, jednostronne [...]. Niesymetryczna praca jednej części naszej buzi powoduje, że pracujemy niesymetrycznie również resztą ciała - tłumaczy specjalista.

Jak zadbać o postawę i uniknąć problemów z zębami?

Przede wszystkim należy się jak najwięcej ruszać. Minimalna dawka ruchu przy pracy siedzącej powinna rozbić napięcia z całego dnia i pomóc utrzymać ciało w dobrej kondycji. Ponadto warto również korygować to, jak siedzimy, czyli przede wszystkim nie garbić się ani nie zaokrąglać odcinka piersiowego.

Zaleca się też robienie przerw na wstanie i rozprostowanie w czasie pracy.

- Najlepiej byłoby siedzieć w sposób aktywny, czyli zmieniać pozycje często, siedzieć np. na piłce gimnastycznej. W każdej pozycji, jakiej usiądziemy, z czasem nasze ciało dąży do takiej ergonomii, czyli żebyśmy nie zużyli przypadkiem dużo energii - radzi fizjoterapeuta.

Jeśli podejrzewamy u siebie problem z napięciami w obrębie żuchwy, warto wybrać się do fizjoterapeuty, który po znalezieniu źródła problemu, wdroży odpowiednie ćwiczenia rozluźniające.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki