Przez 62 lata pracy nie wziął ani jednego L4. Jego emerytura jest najwyższa w Polsce

2024-09-17 13:31

Jak wysoka jest rekordowa emerytura w Polsce? Wypłacana jest na Śląsku i sięga niemal 50 tysięcy złotych. Zdobycie jej nie było jednak proste. Mężczyzna, który ją otrzymuje przepracował przeszło 62 lata i ani razu nie skorzystał z L4.

Przez 62 lata pracy nie wziął ani jednego L4. Jego emerytura jest najwyższa w Polsce
Autor: fot. Getty Images Przez 62 lata pracy nie wziął ani jednego L4. Jego emerytura jest najwyższa w Polsce

Emerytury są dla wielu ciężkim tematem. W szczególności jeśli chodzi o ich wysokość. W 2024 roku średnia emerytura wynosi 3 789,6 złotych brutto. Według rzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych seniorzy, którzy odłożyli w czasie decyzję o zakończeniu pracy otrzymują wyższe emerytury. Odznaczają się oni długim stażem pracy, choć rolę odgrywają również ich zarobki.

Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce? Kwota może zaskoczyć

Jak można się dowiedzieć, emerytury w wysokości powyżej 10 tysięcy złotych brutto pobiera 91,3 tysiąca osób. W tym jednak 3,7 tysięcy świadczeniobiorców pobiera świadczenie, którego kwota przekracza 15 tysięcy złotych brutto.

Rzecznik ZUS poinformował, że najwyższa emerytura wypłacana jest na Śląsku. Tam pewien mężczyzna co miesiąc otrzymuje świadczenie w wysokości ponad 48 tysięcy złotych. Przeszedł on na emeryturę w wieku 86 lat po przepracowaniu 62 lat. Co więcej, przez cały swój staż pracy ani razu nie skorzystał on ze zwolnienia lekarskiego.

Drugi "na podium" jest mężczyzna z Warszawy, który swoją karierę zawodową zakończył w wieku 85 lat. Dostaje on świadczenie wynoszące około 40 tysięcy złotych miesięcznie po przepracowaniu 59 lat.

Express Biedrzyckiej: Ekonomista wskazał, kiedy emeryci dostrzegą, o co naprawdę chodzi z 14. emeryturą

Nie tylko mężczyźni. Najwyższa emerytura wśród kobiet

Jednak wysokie emerytury wędrują nie tylko do mężczyzn. Mieszkanka województwa kujawsko-pomorskiego otrzymuje na przykład ponad 37 tysięcy złotych każdego miesiąc. Kobieta przeszła na emeryturę w wieku 81 lat po przepracowaniu 61 lat.

Rzecznik ZUS podkreślił, że nie istnieje żaden przepis, który regulowałby obowiązek przejścia na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. W Polsce wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Jak zaznaczył, emerytura jest prawem i przywilejem, a nie przymusem. To więc kiedy ktoś po osiągnięciu odpowiedniego wieku zdecyduje się przejść na emeryturę zależeć będzie od niego samego.

Nie ma regulacji dotyczących tego kiedy osoba będzie mogła skorzystać z przysługujących mu uprawnień emerytalnych po osiągniętym wieku.

Jak sam tłumaczy, decyzja dotycząca zakończenia aktywności zawodowej jest jedną z najważniejszych w życiu i powinna być podejmowana świadomie. Warto więc wybrać się wcześniej do doradcy emerytalnego i skorzystać z jego pomocy przed jej podjęciem.

Sonda
Ile powinna wynosić GODNA emerytura?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki