Przewlekłe zapalenie zatok może prowadzić do zmian w aktywności mózgu. Nowe ustalenia
Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych może być odpowiedzialne za zmiany w aktywności mózgu. Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Washington i mają nadzieję, że to powiązanie pomoże wyjaśnić niektóre z powszechnych efektów zapalenia zatok, takie jak problemy ze snem, trudności z koncentracją, zawroty głowy, a nawet depresję. Wyniki badania zostały opublikowane w JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery.
W badaniu wykorzystano ogólnodostępne dane z bazy Human Connectome Project, w której znajdują się m.in. dane demograficzne i obrazowe 1206 zdrowych dorosłych w wieku od 22 do 35 lat. Analiza objęła 22 osoby z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych (podzielono ich na grupy z umiarkowanym i ciężkim zapaleniem ) i 22 osoby bez tej choroby, ale w tym samym wieku i tej samej płci – stanowiły one grupę kontrolną.
Z udziału w badaniu wykluczono osoby z cukrzycą lub chorobami układu krążenia, jako że stany te mogą wpływać na jakość neuroobrazowania.
Dane ze skanów funkcjonalnego rezonansu magnetycznego wykorzystano następnie do porównania przepływu krwi i aktywności neuronów w mózgu.
Naukowcy zauważyli, że u osób z przewlekłym zapaleniem zatok niższa była łączność funkcjonalna w sieci czołowo-ciemieniowej (używamy jej m.in. do rozwiązywania problemów), wyższa łączność funkcjonalna w sieci trybu domyślnego (aktywną w trakcie spoczynku) i niższa aktywność funkcjonalna w tzw. sieci istotności (która porządkuje informacje, zarządza bodźcami zewnętrznymi, komunikacją i zachowaniami społecznymi). Różnice były bardziej znaczące u osób z ciężkim zapaleniem zatok przynosowych.
Badacze sądzą, że zmiana aktywności w mózgu może być przyczyną uciążliwych objawów towarzyszących zapaleniu zatok, jakie zgłaszają osoby przewlekle chore – w tym problemów z koncentracją.
Jednak co ciekawe, testy, jakim poddano uczestników badania z przewlekłym zapaleniem zatok, nie wykazały żadnych zauważalnych oznak pogorszenia funkcji poznawczych, co zdaniem badaczy może mieć związek z wiekiem (uczestnicy byli w wieku 22-35 lat) - w przypadku tej grupy spadek funkcji poznawczych może być widoczny wraz z upływem czasu. Jak powiedział jeden z autorów badania, otolaryngolog Aria Jafari z University of Washington: „To pierwsze badanie, które łączy przewlekłe zapalenie zatok ze zmianą neurobiologiczną. Z poprzednich badań wiemy, że pacjenci z zapaleniem zatok często decydują się na szukanie pomocy medycznej nie z powodu kataru i bólu zatok, ale dlatego, że choroba wpływa na ich interakcję ze światem, ma duży wpływ na jakość ich życia. Teraz mamy prospektywny mechanizm tego, co obserwujemy klinicznie”.
Z kolei otolaryngolog Kristina Simonyan z Uniwersytetu Harvarda wyjaśnia, że subiektywne odczucia spadku uwagi, trudności z koncentracją lub zaburzenia snu, których doświadcza osoba z zapaleniem zatok, mogą być związane z subtelnymi zmianami w sposobie, w jaki regiony mózgu kontrolujące te funkcje komunikują się ze sobą.
Porady eksperta