"Przekonywałem, prosiłem, zawsze dawałem nadzieję". Poruszający wpis prof. Zembali

2024-06-27 9:37

Profesor Michał Zembala jest cenionym kardiochirurgiem i synem profesora Mariana Zembali, który zmarł kilka lat temu. Niedawno zamieścił poruszający post na swoich mediach społecznościowych. Jego słowa mogą chwytać za serce.

 Poruszający wpis prof. Michała Zembali
Autor: Kasia Zaremba / SUPER EXPRESS Poruszający wpis prof. Zembali

Prof. Zembala żegna się z synem. Dodał wzruszający wpis

Prof. Michał Zembala jest synem cenionego specjalisty i byłego ministra zdrowia prof. Mariana Zembali, który odszedł w marcu 2022 roku. Syn wybrał ścieżkę zawodową, taką jak jego tata i również został cenionym kardiochirurgiem. 

Niedawno z okazji Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii prof. Zembala postanowił zdobyć się na poruszające wyznanie. Na swoją platformę LinkedIn dodał dość obszerny post opisujący tragedię, która miała miejsce w jego rodzinie. Okazuje się, że jego najstarszy, 24-letni syn, pomimo ciągłego wsparcia swoich najbliższych, niestety przegrał walkę z uzależnieniem.

Pamiętam dni, gdy po skończonym zabiegu biegałem po ulicach Katowic, szukając go w melinach i zakątkach bram. Pamiętam dni, te nieliczne, gdy zjawił się w domu z tym samym uśmiechem, rozmawiając z 15 lat młodszą siostrą. Pamiętam dni, gdy wiozłem go na SOR z prośbą, by tam pozostał

- pisał profesor Zembala.

Jak przypominał sobie profesor, były dni, kiedy jego syn w trakcie pobytu w ośrodku cieszył się ze swojej rosnącej roli w społeczności, z zadań i planów. Były jednak również takie dni, że dostawał tylko SMS-y z prośbą o pieniądze. Były również takie, gdzie syn pisał do niego "Koniec. Dalej nie idę".

Prof. Marian Zembala. Takim go zapamiętamy

Poruszający wpis prof. Zembali. Zwraca uwagę na pewien problem

Jak pisze profesor Michał Zembala, spędzał godziny na rozmowie z synem i z ludźmi, którzy byli mu bliscy. "Przekonywałem, prosiłem, zawsze dawałem nadzieję" - czytamy we wpisie. 

Profesor przypomina, jak ważna jest uwaga, czujność i obecność w życiu każdej osoby, która zmaga się z uzależnieniem. Mówi jednak, że nie zna odpowiedzi na pytanie "Jak temu zapobiegać". Warto jednak być, słuchać i kochać osobę, która się z tym zmaga.

Profesor podkreślił również, że często pisze się o chorobach, depresji, nadciśnieniu i cukrzycy. Jeśli jednak chodzi o uzależnienie, zarówno od substancji psychoaktywnych, jak i alkoholu, to ono również jest chorobom. Co więcej, niszczy ono szybciej i bardziej, nie tylko chorego, ale i jego bliskich.

Profesor podkreślił, że cieszy się determinacja rządzących w tym zakresie i ma nadzieję, by choć trochę im się udało.

Prof. Zembala napisał również w swoim poście, że:

"Święto" ustanowione przez WHO lata temu, by… Wzbudzić naszą czujność i uwagę. By pamiętać zarówno o tym parszywym zagrożeniu, o tych, którzy z nałogu wyszli, o tych, którzy w nim trwają, ale i o tych, którzy z jego powodu odeszli

Ten poruszający post zwraca uwagę na to, jak ciężki jest los osób pochłoniętych przez nałóg, oraz ich najbliższych.

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki