Przejedzona, zmęczona, senna? Nie musisz tak zaczynać roku i podpowiemy, co powinnaś zrobić
Nowy rok, nowa ja? Niestety, często się okazuje, że ta "nowa" jest zmęczona, przejedzona, ospała i znużona po sylwestrze i po świętach. Jak o siebie zadbać, żeby po tych dniach rzekomego "odpoczynku" nie czuć się tak bardzo zmęczoną? Jak postawić się na nogi, gdy organizm po świąteczno-sylwestrowym maratonie na tych nogach się słania? Pytamy dietetyczkę, jak można sobie pomóc wrócić do pełni sił.
Jak zacząć dobrze nowy rok?
Święta, święta i po świętach – głosi znane powiedzenie. I choć po długich przygotowaniach zwykle mamy wrażenie, że święta upłynęły nam bardzo szybko, to niestety pewne ich skutki zostają z nami na dłużej.
Dotyczy to niestety takich wrażeń i doświadczeń jak uczucie ciężkości, przejedzenia, niestrawność, oponka na brzuchu i wrażenie znużenia i zmęczenia.
Sylwestrowa noc, która jest zwieńczeniem kilku dni świąt, podczas której też nie braknie jedzenia i picia, za to brakuje snu, również daje nam się we znaki.
Nic dziwnego, że dla wielu osób pierwsze dni i tygodnie stycznia to czas, w którym nastawiają się na tryb przetrwania i walki ze złym samopoczuciem.
Jeśli też jesteś w tym gronie, nie trać czas na dojście do siebie, ale sprawdź, co można zrobić, żeby się zregenerować po „odpoczynku” w święta i sylwestra.
Jak zacząć nowy rok po świętach, sylwestrze i innych okazjach do objadania (picia), żeby pozbyć się ciężkości, niestrawności i nadmiernych kilogramów?
Jak szybko oczyścić organizm po świętach
Mgr Anna Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy LUX MED, wymienia w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie, od czego zacząć, żeby po „przeładowaniu” się w święta i sylwestra, na początku roku poczuć się możliwie lekko i swobodnie.
I nie tylko na początku roku – jak zauważa dietetyczka, początek stycznia do doskonały moment, żeby wprowadzić zdrowe nawyki, które będą nam towarzyszyć przez kolejne miesiące (i lata).
- W nowym roku, po okresie świąt oraz sylwestrze przychodzi doskonały czas do wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych, które pomogą nam pozbyć się uczucia ciężkości, niestrawności oraz nadprogramowych kilogramów. Nastawmy się, że każda zdrowa zmiana wypływa na nasz organizm bardzo pozytywnie i prozdrowotnie - zachęca dietetyczka Anna Janiszewska-Janowicz z Grupy LUX-MED.
Jak dojść do siebie po świętach i sylwestrze
To, z czym zdarza się, że zmagamy się zimą, to odwodnienie. Mniej odczuwamy wtedy uczucie pragnienia, co nie oznacza, że nasze organizmy nie potrzebują wody. A po świętach i sylwestrowej nocy może to być szczególnie istotny aspekt.
Nie zapominajmy jednak, że właściwe nawodnienie na co dzień, to sposób na zachowanie zdrowia, ładniejszej skóry (bo przesuszona sprzyja zmarszczkom), większej energii (bo odwodnienie nas osłabia), a nawet lepszej koncentracji i sprawniejszej pracy umysłowej (bo odwodnienie może powodować uczucie znużenia i senność).
- Woda to podstawa! Zaleca się spożywanie 33 ml na 1 kg masy ciała. Świetnym krokiem do zmian, będzie wprowadzenie zdrowego nawyku: wypijanie szklanki wody np. z cytryną, rano, na czczo, tuż po przebudzeniu - podkreśla Anna Janiszewska-Janowicz w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie:
Regularne nawadnianie organizmu to podstawa. Powstałe uczucie ciężkości często jest związane z odwodnieniem, szczególnie po spożyciu alkoholu oraz słodkich napojów. Warto wprowadzić dla większości wodę mineralną niskosodową, aby wspomóc proces detoksykacji, oczyszczania organizmu.
Jak wrócić do formy po świętach i sylwestrze
Chcąc nowy rok zacząć energicznie i dynamicznie, mimo że nierzadko czujemy jeszcze ten przyslowiowy "kawałek serniczka" (zjedzony na dobitkę po 10 kawałkach różnych ciast, kilku porcjach pierogów, ryb i innych dań...), nie zapominajmy o tym, że żeby dobrze się czuć, trzeba jeść. Przerzucanie się na głodówkę po objadaniu niczemu dobremu nie służy.
Dlatego warto zaczynać dzień od śniadania i - jak zwraca uwagę dietetyczka Anna Janiszewska-Janowicz z Grupy LUX MED - zjeść dobre, wartościowe śniadanie w ciągu godziny od przebudzenia. To przepis na energię i lepsze samopoczucie przez resztę dnia. Wiele badań sugeruje też, że osoby jedzące śniadania mają mniejsze problemy z utrzymywaniem prawidłowej masy ciała, za to większe szanse na uniknięcie niektórych chorób.
Unikajmy tłustych, ciężkostrawnych potraw, które obciążają nasz układ trawienny. Świetnym pomysłem będą np. owsianki z owocami i orzechami, sałatki warzywne z pełnoziarnistym pieczywem i np. jajkiem, jajecznica z warzywami i chlebem żytnim.
A co najlepiej jeść przez resztę dnia? - Po obfitych świątecznych posiłkach warto sięgnąć po jedzenie, które nie obciąży układu pokarmowego i wspomaga proces odchudzania. Postawmy na regularne posiłki, spożywane co około 3-4h. Kolację wprowadźmy najpóźniej na 2-3h przed snem - komentuje dietetyczka dla Poradnika Zdrowie.
5 częstych dolegliwości trawiennych w święta. Tak sobie szybko poradzisz
Polecane są potrawy, gdzie podstawą będą przede wszystkim produkty bogate w błonnik pokarmowy (np. warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty), które pomagają oczyścić układ pokarmowy i poprawiają trawienie. Przykładowo zupy warzywne, surowe i gotowane al dente warzywa, sałatki ze świeżych warzyw oraz dodatki: chude białko (np. kurczak, indyk, ryby) i pełnoziarniste produkty. W ramach przekąsek warto wybrać owoce i desery z owocami oraz orzechami.
Na tym nie koniec noworocznych przykazań, jeśli chodzi o odpowiednie żywienie. Dietetyczka Anna Janiszewska-Janowicz ma kolejną podpowiedź na dobry początek roku:
- Zastosowanie produktów, które wspomagają detoksykację organizmu:
- imbir,
- kurkuma,
- mięta,
- rumianek,
- ostropest plamisty,
- świeżo wyciskane soki np. z selera naciowego lub buraków.
Kiedy zdrowo jemy, pamiętajmy, że do diety powinny trafiać korzystnie działające na organizm składniki, ale też przede wszystkim powinny z naszego menu zostać wykreślone niewłaściwe, negatywnie działające na nasze ciała i umysły potrawy. Co jest na tej czarnej liście?
- Słodycze, słone przekąski, tłuste i smażone potrawy obciążają nasz organizm i przyczyniają się do nadwagi oraz zmian nastroju. Warto dać organizmowi czas na regenerację i wprowadzić zdrowe, zbilansowane, regularne posiłki, co około 3-4h. Unikajmy podjadania pomiędzy posiłkami, a w tym czasie – pijmy wodę - podpowiada specjalistka.
Nie masz siły? Lepiej rusz się!
Na tym nie koniec sugestii, co zrobić, żeby w okresie poświątecznym i posylwestrowym lepiej się poczuć. To, co jest synonimem zdrowego życia, to oczywiście ruch. I jego nie może zabraknąć w początkach roku - i przez resztę roku. Anna Janiszewska-Janowicz z Grupy LUX MED, w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie podkreśla:
- Regularna aktywność fizyczna świetnie sprawdzi się w celu redukcji zbędnych kilogramów oraz poprawy naszego metabolizmu. Zasada jest prosta – chodzi o ruch, w każdej postaci- możemy zacząć od spacerów, jogi, pilatesu albo lekkich treningów cardio. Ważne, aby stopniowo zwiększać intensywność treningów i korzystać z aktywności każdego dnia.
Naucz się dbać o swój odpoczynek
Pamiętajmy, że ruch to nie wszystko, bo po wysiłku nieodzowna jest też regeneracja. I chociaż nieraz ulegamy pokusie, żeby iść później spać, bo jakoby wtedy mamy więcej czasu na realizowanie codziennych obowiązków oraz swoich pasji, pamiętajmy, że na dłuższą metę regularne niedosypianie bardzo niekorzystnie odbija się na naszym zdrowiu. Dietetyczka Anna Janiszewska-Janowicz podkreśla:
- Sen jest niezbędny dla regeneracji organizmu. Odpowiednia ilość snu pomaga w utrzymaniu zdrowia, energii oraz sprzyja redukcji masy ciała. Zaleca się 7-8h sen, a tuż przed snem unikanie kontaktu z ekranem niebieskim (tv, smartfon)
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Długość snu ma wpływ na ryzyko wystąpienia chorób serca. Ile powinniśmy spać?
Dietetyk kliniczny. Absolwentka studiów Wydziału Nauk o Żywności i Żywienia Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Prowadzi aktywnie poradnictwo żywieniowe i dietetyczne. Specjalizuje się w dietetyce klinicznej dzieci i dorosłych, w tym we wspomaganiu dietetycznego leczenia chorób autoimmunologicznych.