Przegląd stanu zdrowia za darmo w ramach NFZ. Sprawdź, jak skorzystać

2025-04-27 11:55

Od 1 maja wszyscy, którzy skończyli 20 lat, będą mogli przebadać się za darmo na NFZ w ramach nowego programu profilaktycznego "Moje zdrowie". Program obejmie nie tylko diagnostykę – po zrobieniu badań pacjent spotka się z lekarzem lub pielęgniarką na analizę wyników i otrzyma indywidualny plan zdrowotny.

Przegląd stanu zdrowia za darmo w ramach NFZ. Sprawdź, jak skorzystać
Autor: Getty Images

Ankieta zdrowotna jako pierwszy krok diagnostyki

Wielokrotnie przedłużany program Profilaktyka 40 Plus kończy się wraz z końcem kwietnia. Nowy program "Moje zdrowie" ma wejść w życie 1 maja. Skierowany jest do pacjentów od 20 roku życia i obejmie choroby serca, nowotwory, zdrowie psychiczne, uzależnienia, styl życia i szczepienia.

Na początku lekarz, pielęgniarka lub profilaktyk przeprowadzi z pacjentem ankietę. Będzie można ją wypełnić także samodzielnie przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). W założeniu jest to pogłębiony wywiad dotyczący stylu życia, czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, chorób onkologicznych, z uwzględnieniem wywiadu rodzinnego, stanu zdrowia psychicznego. Obejmie też wywiad środowiskowy. Ankieta będzie też okazją do zweryfikowania wykonanych szczepień zalecanych.

„Moje zdrowie” - zakres podstawowych i rozszerzonych badań diagnostycznych

Taki kwestionariusz po zatwierdzeniu będzie podstawą do wygenerowania zlecenia na badania.

Będą to podstawowe badania diagnostyczne:

  • morfologia krwi,
  • stężenie glukozy we krwi,
  • poziom kreatyniny we krwi, wraz z oszacowaną wartością eGFR (parametr dotyczący nerek),
  • lipidogram uwzględniający cholesterol całkowity, LDL, HDL oraz triglicerydy,
  • hormon tyreotropowy (TSH - wykrywa zaburzenia czynności tarczycy).

Rozszerzone badania diagnostyczne będą zlecane w zależności od wieku i wyniku ankiety. Mogą to być:

  • aminotransferaza alaninowa (ALAT),
  • aminotransferaza asparaginianowa (ASPAT),
  • gammaglutamylotranspeptydaza (GGTP) - to próby wątrobowe,
  • PSA całkowity (wskaźnik przerostu prostaty) u mężczyzn,
  • anty-HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C),
  • lipoproteina A – wykonywana w ramach bilansu raz w życiu między 20 a 40 rokiem życia (ocena ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe).
Poradnik Zdrowie jakie badania zrobić po 50 r.ż.

Wizyta podsumowująca i indywidualny plan zdrowotny

Wizyta podsumowująca odbędzie się w gabinecie lekarza lub pielęgniarki w ciągu 14 dni od dnia, gdy pacjent przekaże wyniki badań laboratoryjnych. Pacjent będzie miał mierzone ciśnienie tętnicze, tętno, wagę, wzrost, obwód tali, obwód bioder i wyliczone BMI (masa ciała do wzrostu) oraz WHR (obwód talii do obwodu bioder).

Osoby od 60. roku życia sprawdzoną swoje funkcje poznawcze (z wykorzystaniem skali mini-COG, która pozwala na podjęcie decyzji o pogłębieniu diagnostyki w kierunku otępienia). Podczas wizyty podsumowującej ocenione zostanie "globalne ryzyko sercowo-naczyniowe".

Pacjent otrzyma analizę wyników badań laboratoryjnych i wyników ankiety, a także Indywidualny Plan Zdrowotny (IPZ). Znajdą się w nim: informacja o czynnikach ryzyka, które zostały zidentyfikowane podczas bilansu, ogólne zalecenia dotyczące zdrowego stylu życia, diety i aktywności fizycznej oraz badań profilaktycznych. Pacjent dostanie także indywidualny kalendarz zalecanych szczepień i listę zalecanych interwencji prozdrowotnych np. porad edukacyjnych.

Porad edukacyjnych w zależności od potrzeb będzie mógł udzielić lekarz, pielęgniarka, położna, profilaktyk, dietetyk.

Częstotliwość badań i warunki udziału w programie

Osoby w wieku od 20 do 49 lat będą mogły zrobić badania w ramach nowego bilansu "Moje zdrowie" nie częściej niż raz na 5 lat, a osoby powyżej 49. roku życia nie częściej niż co 3 lata.

Bilans zdrowia będzie można zrobić po upływie co najmniej 12 miesięcy od ostatniego badania w ramach programu "Profilaktyka 40 Plus" (kończy się 30 kwietnia) i od ostatniego badania wykonanego w ramach profilaktyki chorób układu krążenia (ChUK).

Koszty programu "Moje zdrowie" 

"Moje zdrowie" ma kosztować w 2025 r. ok. 336,5 mln zł, a w kolejnym 434,5 mln zł. Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na uwagi Ministerstwa Finansów poinformowało, że koszty te nie były brane pod uwagę podczas opracowywania planu finansowego NFZ na 2025 r. MZ zaznaczyło, że uzgodniło z NFZ, że aby zabezpieczyć finansowanie programu, zasadnym będzie zwiększenie planowanych kosztów świadczeń finansowanych z pieniędzy pochodzących ze zwiększenia dotacji na 2025 r., które zostaną po zapłaceniu za świadczenia ponad limit w 2024 r. Resort zdrowia zaznaczył, że otrzymał z NFZ zapewnienie, że skutki finansowe w 2026 r. i kolejnych latach będą uwzględnione na etapie prac nad planem finansowym NFZ na 2026 r.

Bilans dorosłych "Moje zdrowie" ma m.in. poprawić wczesną wykrywalność chorób układu krążenia i cukrzycy, chorób nerek, zaburzeń funkcji tarczycy, wybranych chorób onkologicznych, wybranych chorób infekcyjnych (HCV - wirus zapalenia wątroby typu C), zaburzeń psychicznych i poznawczych. Celem jest też zwiększenie odsetka osób zaszczepionych (szczepienia zalecane).

Osoby, które dostaną do 30 kwietnia skierowania na badania w ramach "Profilaktyki 40 Plus", będą mogły je zrealizować do 31 maja.

Poradnik Zdrowie Google News

Ważne badania dla kobiet - lista

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki