Przed nami rewolucja w rejestracji do specjalistów i na badania. Minister zdrowia o terminach

2022-05-10 9:59

Jak zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski, czekają nas duże zmiany w rejestracji na specjalistyczne badania oraz do specjalistów. Zmiany dotyczą wdrożenia pilotażowego programu rejestracji internetowej na NFZ.

Przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej
Autor: Marek Kudelski / SUPER EXPRESS

Projekt, który ma docelowo obejmować całą Polskę, dotyczy na razie wojewódzwa łódzkiego i mazowieckiego. Zmiana umożliwi rejestrację przez internet do kardiologa oraz na rezonans magnetyczny i tomografię. Pilotaż e-rejestracji ma rozpocząć się w połowie maja.

Poradnik Zdrowie teleporada

Rejestracje przez internet

Minister zdrowia ogłosił 9 maja na konferencji prasowej, która odbyła się w centrum Kliniczno-Dydakktycznym CSK UM w Łodzi, że nadchodzą poważne zmiany w e-rejestracji.

"W drugiej połowie maja uruchomimy pilotaż e-rejestracji. W województwie łódzkim i mazowieckim będzie można pilotażowo zarejestrować się na wizytę u kardiolog raz na badania specjalistyczne: rezonans magnetyczny i tomografię komputerową" - zapowiada.

Według ministra zdrowia e-rejestracja ma za zadanie zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych. Wprowadzenie e-usług ma być dla pacjentów fundamentem cyfryzacji.

"Wystawiliśmy ponad miliard e-recept i 70 mln e-skierowań" - tłumaczy.

Rozwój e-medycyny

Niedzielski podkreślił również, że w związku z pandemią nastąpił rozwój telewizyt.

"Nie mam na myśli jedynie teleporady, która być może nawet za bardzo zdominowała udzielanie porad pacjentom w czasie epidemii. Przede wszystkim chodzi o dedykowane programy, które pod naszymi auspicjami ministerialnego programu opieki medycznej, nazywanej w skrócie DOM, świadczymy już od dłuższego czasu" - mówi.

Ponadto minister zdrowia poruszył temat rozwoju Domowej Opieki Medycznej z wykorzystaniem technologii.

"Będziemy rozwijać Domową Opiekę Medyczną. W najbliższym czasie wdrożymy monitoring urządzeń wszczepialnych. Wszystko z myślą o większym bezpieczeństwie pacjentów" - zapowiada.

"Telemonitoring urządzeń wszczepialnych to wsparcie dla pacjentów z niewydolnością serca. Zdalnie przekazywane parametry pozwolą na kontrolę stanu zdrowia w czasie rzeczywistym. (...) Będziemy starali się stworzyć centrum monitoringu, które będzie zbierało dane z tych urządzeń, by nasi pacjenci byli bezpieczni" - tłumaczy minister.

Niedzielski powiedział również, że przed systemem medycznym w Polsce wciąż stoją ogromne wyzwania, a potrzeby rosną. Podkreślił, że nasze społeczeństwo się starzeje, w związku z tym technologia ma zaspokoić potrzeby zwiększonego popytu na usługi medyczne, przy jednoczesnym wsparciu personelu medycznego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki