Przeczyści jelita z siłą wodospadu. Musisz tego spróbować rano
Dolegliwości żołądkowe bywają prawdziwą zmorą. Mogą zatruć – dosłownie i w przenośni – wszystkie nasze plany. Na szczęście znamy naturalne produkty, które w bezpieczny i skuteczny sposób usprawniają pracę jelit. Poczujesz prawdziwą ulgę, sięgając po kilka prostych składników.
Naturalny sposób na zaparcia
Zaparcia to problem, z którym boryka się wiele osób. Odpowiedzialne za to jest m.in. niezdrowe wysoko przetworzone jedzenie, po które sięgamy, nadmiar słodyczy, jak również siedzący tryb życia, niedobór błonnika w diecie, zbyt mało świeżych owoców i warzyw.
Na szczęście są smaczne i zdrowe rozwiązania, które pomogą uporać się z zaparciami. Suszone śliwki to znani od dawna sprzymierzeńcy, wspierający w walce o zdrową perystaltykę jelit. Nie tylko świetnie działają, ale i doskonale smakują. Możesz jeść je jako zdrową przekąskę, dodawać do ciast, mięs, ryżu – w kuchni ogranicza nas tylko wyobraźnia!
Przepis na przeczyszczenie
Korzystając ze śliwek, w krótkim czasie przygotujesz również miksturę, która przeczyści jelita. Wystarczy umieścić kilka suszonych śliwek w szklance i zalać ciepłą, ale nie wrzącą wodą. Zalecana proporcja to ok. 3 śliwki na 100 ml wody, czyli 7 śliwek na szklankę o pojemności 250 ml.
Odstaw szklankę z zalanymi śliwkami. Poczekaj kilka godzin, aż do ich zmięknięcia. Następnie zblenduj i wypij powstały pożywny napój. Sięgając po tę miksturę na czczo, przekonasz się, jak szybko i skutecznie uporasz się z zaparciami.
Jeśli chcesz, możesz wzbogacić napój odrobiną kefiru, jogurty naturalnego lub ich roślinnych wegańskich odpowiedników. Całość można doprawić szczyptą cynamonu.
Suszone śliwki - właściwości i zalety
Suszone śliwki to przysmak, którego nie powinno braknąć w diecie na co dzień. Zamiast sięgać po chipsy lub paluszki, postaw na te smaczne owoce. Zawarty w nich sorbitol naturalnie przeczyszcza. Regularne jedzenie śliwek zapewnia więc sprawne działanie jelit na co dzień.
W śliwkach znajdują się także fenole, które znane są ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Zauważa się korzystny wpływ śliwek na stan zębów i kości. Wspierają również prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i układu krążenia.
Oprócz tego śliwki są bogate w szereg witamin, m.in. znane z korzystnego wpływu na wygląd i przeciwstarzeniowego działania na skórę wit. A, wit. C i wit. E, a także witaminy z grupy B i wit. K. W śliwkach znajdziemy również minerały takie jak cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, potas, wapń czy żelazo.
W suszonych śliwkach znajduje się również błonnik, także niezwykle cenny dla organizmu. Właściwa podaż błonnika w diecie:
- ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała,
- przyspiesza przemianę materii
- przyczynia się do obniżenia poziomu cukru we krwi
- pozwala obniżyć poziom cholesterolu
Śliwek powinny unikać osoby cierpiące na zespół jelita wrażliwego. Należy zachować ostrożność, jeśli chodzi o podawanie suszonych śliwek dzieciom przed 3 r.ż. Uważać powinni także cukrzycy, gdyż, podobnie jak w przypadku innych owoców, w suszonych śliwkach zawarte są naturalne cukry.