Przebadali truskawki z Lidla i Biedronki. “Siedem różnych pestycydów”

2024-06-05 9:21

Fundacja Pro-Test co jakiś czas przeprowadza niezależne badania laboratoryjne, skupiając się między innymi na jakości żywności. Tym razem pod lupę wzięto truskawki z Biedronki i Lidla. Badania wykazały, że zarówno w jednym jak i w drugim przypadku odnotowano obecność pestycydów. Jednak jeden sklep wypadł gorzej, wiemy który.

Przebadali truskawki z Lidla i Biedronki. “Siedem różnych pestycydów”
Autor: Fot. Getty Images

Sprzedaż truskawek trwa i wiele osób sięga po nie właśnie teraz, mając nadzieję, że skoro minął czas nowalijek i mamy pełne słońce, to owoce nie będą aż tak naszprycowane nawozami jak na początku sezonu. Wyniki badań ukazują, że to nie do końca prawda.

Beszamel: Truskawki - właściwości truskawek. Dlaczego warto jeść truskawki?

Pestycydy w truskawkach z Biedronki i Lidla. Wyniki badań

Fundacja Pro-Test przebadała truskawki z Biedronki i Lidla na obecność pestycydów. W tym celu porównano zawartość ponad 540 chemikaliów i ostatecznie ustalono, że wszystkie badane owoce zawierały pozostałości kilku pestycydów.

- Najwięcej, bo aż siedem różnych szkodliwych związków, zawierały polskie truskawki kupione w Biedronce - poinformowała fundacja Pro-Test. 

Jak wynika z raportu, do badań wykorzystano owoce odmiany alba, które sprzedawane są w kilogramowych łubiankach pod marką “Warzywniak”. Autorzy badań zapłacili za nie 16,99 zł za kilogram. Wspomniane pestycydy wykryte w truskawkach z Biedronki to azoksystrobina, cyprodynil, difenokonazol, fludioksonil, kaptan, spirotetramat i trifloksystrobina.

Niestety w truskawkach z Lidla również wykryto obecność pozostałości substancji chemicznych. Były to owoce odmiany Lady Emma, których cena w dniu zakupu wynosiła 23,98 za kilogram. Badania wykazały pozostałości cyprodynilu, fludioksonilu i fosetylu.

Warto jednak zaznaczyć, że w żadnym z opisywanych produktów nie doszło do przekroczenia dopuszczalnych unijnych norm związanych z poziomem pestycydów. Niemniej jak wskazują autorzy testu, duża liczba różnorodnych substancji obecna w owocach z Biedronki, budzi niepokój.

Szkodliwość pestycydów. Jak wpływają na nasze zdrowie?

Choć śladowa ilość pestycydów nie  stanowi bezpośredniego zagrożenia, to kiedy w grę wchodzi nagromadzenie tych substancji, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Wspominają o tym sami autorzy testów, zaznaczając, że wzmożona ekspozycja na pestycydy wiąże się z większym ryzykiem występowania takich chorób jak:

  • rak jajnika,
  • rak piersi,
  • rak mózgu,
  • rak prostaty,
  • choroba Alzheimera,
  • choroba Parkinsona,
  • zaburzenia płodności,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • zaburzenia poznawcze.

Fundacja Pro-Test zaznacza, że na szkodliwe działanie pestycydów narażone są głównie kobiety w ciąży, marki karmiące oraz dzieci.

Truskawki z Lidla zawierają pestycydy. Lidl komentuje sprawę

Po opublikowaniu przez nas niniejszego materiału skontaktował się z nami Lidl Polska. Poniżej cytujemy fragment przesłanego oświadczenia:

Należy podkreślić, że wyniki badania truskawek są zgodne z obowiązującym prawem, więc ich spożywanie jest bezpieczne dla zdrowia. Co więcej, spełniają wszystkie standardy Lidl Polska i tylko nieznacznie odbiegają od jakości produktów ekologicznych. W ramach regularnego monitoringu od 2023 roku przeprowadziliśmy ponad 80 badań dla truskawek, gdzie ok. 99% wyników spełniało wszystkie wymagania prawne. Pragniemy zaznaczyć, iż każdy produkt badamy na obecność 730 substancji, czyli aż o 190 substancji więcej niż w opublikowanym teście truskawek.

 

W Lidl Polska zawsze postępujemy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a niekiedy przyjęte przez naszą firmę wewnętrzne wytyczne są jeszcze bardziej wymagające niż przepisy UE. W przypadku świeżych owoców i warzyw nasza polityka dotycząca pozostałości pestycydów określa, że akceptowany przez nas poziom dla jednej wykrytej substancji to maksymalnie 1/3 limitów prawnych. Łączna liczba wykrytych pozostałości nie może być większa niż 5 w jednym badaniu – należy w tym miejscu podkreślić, że maksymalna liczba wykrytych pozostałości nie jest limitowana prawnie.  

 

Zarówno w obszarze owoców i warzyw, jak i w pozostałym asortymencie, określiliśmy restrykcyjne standardy jakości naszych produktów, regularnie je monitorujemy i konsekwentnie wyznaczamy sobie nowe, ambitne cele. W 2021 roku wprowadziliśmy w naszej firmie listę związków strategicznych, na której znajduje się aż 206 substancji zakazanych w uprawie i monitorujemy jej przestrzeganie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki