Prywatnie wydasz majątek, a tu skorzystasz za darmo. Terminy do specjalistów nawet na jutro
Wielu z nas czeka w długiej kolejce do dietetyka, lub z powodów ekonomicznych rezygnuje z profesjonalnej, ale jednocześnie prywatnej pomocy. Istnieje jednak sposób na rozwiązanie tych problemów. Paula Nagel, ekspertka ds. żywienia, dietetyczka i psychodietetyczka Medycznego Centrum Dietetyki i Edukacji Zdrowotnej wyjaśnia, w jaki sposób skorzystać z bezpłatnej pomocy.
Zaburzenia odżywiania, choroby metaboliczne, chęć zrzucenia kilku kilogramów, czy w końcu próba zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze wymagają specjalistycznej wiedzy. A wiedza kosztuje, więc ostatecznie część z nas, zamiast udać się do dietetyka, czy psychodietetyka próbuje działać na własną rękę. Często z marnym skutkiem. Bezpłatna platforma to rozwiązanie dla każdego, kto jest na początku drogi lub pogubił się w tematyce odżywiania. Wyjaśniamy, jak z niej skorzystać.
Darmowy dietetyk. Czym jest platforma CDO?
Centrum Dietetyczne Online (CDO), to bezpłatna platforma internetowa finansowana przez Ministerstwo Zdrowia ze środków Narodowego Programu Zdrowia. Warto zaznaczyć, że CDO jest częścią projektu Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ), realizowanego przez specjalistów z Medycznego Centrum Dietetyki i Edukacji Zdrowotnej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB.
Ważną informacją jest fakt, że Centrum Dietetyczne Online jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie można uzyskać bezpłatne porady ekspertów. W grę wchodzi dostęp do takich specjalistów jak:
- dietetyk,
- psychodietetyk,
- fizjoterapeuta.
Konsultacje odbywają się w formie wideorozmowy. Oferta skierowana jest do osób pełnoletnich i to jedyne ograniczenie. Nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych kryteriów, a zatem z fachowej porady może skorzystać każda dorosła osoba posiadająca dostęp do internetu.
Jak działa Centrum Dietetyczne Online?
Okazuje się, że zainteresowanie tym rozwiązaniem jest całkiem spore. Choć już na początku zaznaczamy, że osoby korzystające z platformy nie otrzymują gotowych jadłospisów. Głównym celem bezpłatnych konsultacji jest edukacja z zakresu żywienia człowieka zdrowego i/lub chorego, tak by każdy pacjent uzyskał odpowiednią wiedzę i potrafił ją wykorzystać w praktyce.
Takie podejście ma mocne uzasadnienie, o czym mówi Paula Nagel, ekspertka ds. żywienia, dietetyczka i psychodietetyczka Medycznego Centrum Dietetyki i Edukacji Zdrowotnej.
- Trafia do nas mnóstwo pacjentów po nieskutecznych próbach redukcji masy ciała, gdzie podstawą był gotowy jadłospis. Jako specjaliści zawsze dopytujemy, co wg. pacjenta było przyczyną nieudanej próby odchudzania i najczęściej pada stwierdzenie, że „nie potrafią trzymać się diety” lub „jadłospis, który otrzymali, był trudny w utrzymaniu, niedopasowany”, „nie mieli motywacji jego stosowania” itd. Wsłuchując się kilka razy dziennie w historie związane z redukcją masy ciała, okazuje się, że najczęstszą bolączką nie jest sam jadłospis, który stricte jest/był prawidłowo ułożony, a sposób wdrożenia go w realne życie, czyli podejścia do procesu zmiany - wyjaśnia dietetyczka CDO.
Specjalistka zaznacza, że strategia pomocy polega na wdrażaniu małych kroków. To właśnie dzięki stopniowej zmianie nawyków można uchronić pacjenta przed porzuceniem zdrowego trybu życia. Dzięki małym krokom osoba podejmująca decyzję o zmianie nie jest narażona na poczucie porażki, presję czy stres.
- Nie przekazujemy "wszystkiego", czyli całej wiedzy żywieniowej na jednym spotkaniu. Tak się zwyczajnie nie da. Nie oceniamy naszych pacjentów, nie udzielamy rad, natomiast wskazujemy, który kierunek warto wybrać, aby proces zmiany nawyków był właściwy i co najważniejsze, zgodne z aktualną wiedzą naukową - zaznacza Paula Nagel.
Specjalistka podkreśla, że do Centrum Dietetycznego Online często trafiają osoby z utrwalonymi mitami na temat jedzenia, czy niechęcią do danego składnika. Rolą ekspertów nie jest jednak narzucanie na siłę tego, co ma jeść dana osoba. Wszystko odbywa się na poziomie dialogu opartego na szacunku i zrozumieniu.
- Zdarza się, że pacjent nie lubi warzyw, choć wie, że są zdrowe i powinno się je spożywać. Dopytujemy wtedy „czy na pewno wszystkich warzyw nie lubi?”, „Co jest tego przyczyną?”, „Czy istnieje jakaś forma ich podania, która jest przez pacjenta akceptowalna?” itd. Po głębszej rozmowie i analizie wachlarza różnorodności warzyw okazuje się, że np. istnieje 5-8 rodzajów warzyw, które jednak pacjent akceptuje. Wówczas na początek nich się skupiamy, aby na stałe zagościły w jadłospisie pacjenta - podsumowuje dietetyczka.
Jak skorzystać z darmowego dietetyka? Zarejestruj się do CDO
Postanowiliśmy sprawdzić, jak to działa. A zatem chcąc skorzystać z bezpłatnej konsultacji z dietetykiem, psychodietetykiem, czy rehabilitantem w pierwszej kolejności trzeba się zarejestrować na platformę Centrum Dietetycznego Online. Poniżej krótki instruktaż.
- Wejdź na stronę cdo.pzh.gov.pl i kliknij przycisk “Zarejestruj się”.
- Wypełnij dane osobowe, otwórz skrzynkę mailową i potwierdź rejestrację, klikając w przesłany link.
- Zaloguj się, używając dresu mailowego i hasła.
- Wyskoczy ankieta konsultacyjna. Wypełnij wszystkie wymagane pola. Zatwierdź.
- Ankieta zniknie i zobaczysz cały panel. Po lewej stronie będzie zielone pole “Rezerwacja Terminu Wizyty”. Kliknij i wybierz dla siebie najlepszą opcję.
- Po wybraniu daty i godziny w prawej części panelu będą wszystkie zaplanowane spotkania.
- Poniżej znajdziesz także określone zalecenia.
System jest bardzo prosty i intuicyjny. Warto z niego skorzystać, by nauczyć się odżywiać zdrowo, wspomagając tym samym leczenie wielu chorób i zadbać o piękną sylwetkę. A co najważniejsze, nie musisz czekać w długich kolejkach. Sprawdziliśmy terminy konsultacji z dietetykiem i okazuje się, że można nawet jutro odbyć pierwszą rozmowę.