Prosty i tani napar może chronić osoby z PChN. 4 filiżanki dziennie i spadek ryzyka zgonu aż o 10%
Przewlekła choroba nerek przez długi czas nie daje żadnych objawów, dlatego bardzo często wykrywana jest bardzo późno. Co więcej, okazuje się, że w ostatnim czasie na tę przypadłość cierpi coraz więcej kobiet. Najnowsze badania ukazują, że herbata może chronić przed zgonem osoby z PChN.
Przewlekła choroba nerek z czasem prowadzi do śmierci, dlatego nefrolodzy wciąż przypominają, aby wykonywać badania profilaktyczne, czyli nawet jeśli nic nam nie dolega. Powodem jest fakt, że wiele schorzeń w tym PChN rozwija się po cichu, a zaawansowany stan rodzi poważne konsekwencje. Badania opublikowane 13 stycznia na łamach Renal Failure wskazuje, że prosty nawyk picia herbaty może pomóc pacjentom z przewlekłą chorobą nerek.
Jak herbata wpływa na nerki?
Dr Jin Li z Guangzhou University of Chinese Medicine w Chinach, wraz z grupą współpracowników zbadali jak długoterminowe spożycie herbaty wpłynęło na zdrowie 17 575 pacjentów z PChN. Dane, na podstawie których pracowali naukowcy, pochodziły z Narodowego Badania Zdrowia i Odżywiania w latach 1999–2018.
Na przestrzeni wspomnianych 19 lat odnotowano 5835 zgonów wśród chorych na PChN, w tym 1823 zgony z przyczyn sercowo-naczyniowych. Wyniki wykazały, że cztery filiżanki herbaty dziennie wiązały się ze znacząco niższym wskaźnikiem śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny wśród osób z przewlekłą chorobą nerek.
Autorzy badań wyjaśniają, że w przypadku 1 i 2 stadium choroby dodatkowa filiżanka herbaty dziennie (max. do 4 filiżanek) zmniejszała ryzyko zgonu o 10%. Co ciekawe wypicie jednej filiżanki herbaty oksydowanej na rzecz fermentowanej powiązano ze znacznie niższym ryzykiem śmiertelności zarówno z przyczyn ogólnych jak i na skutek schorzeń układu sercowo-naczyniowego.
Sugerujemy, aby pacjenci z przewlekłą chorobą nerek ograniczyli dzienne spożycie herbaty do nie więcej niż czterech filiżanek i wybierali odpowiednie odmiany i smaki, takie jak herbata oksydowana i herbata bez cukru
- wyjaśnił dr Jin Li.
Herbata oksydowana to ta, która jest częściowo utleniona. Zaliczamy do nich czarny odpowiednik, czyli klasyczną, najbardziej popularną formę oraz herbatę oolong, nazywaną jako lekko niebieska.
PChN, jakie są objawy przewlekłej choroby nerek?
Jak już wspomnieliśmy, przewlekła choroba nerek przez długi czas może nie dawać żadnych sygnałów. Dlatego kluczem jest kontrolowanie organizmy w tym sprawdzanie poziomu cukru we krwi oraz wartości ciśnienia tętniczego w spoczynku. Powodem jest fakt, że to właśnie cukrzyca jak i nadciśnienie przyczyniają się do zaburzeń pracy nerek a nieleczone odpowiadają za wiele przypadków PChN.
Choć do uszkodzenia narządu dochodzi z czasem, to jednak bezwzględnie poza badaniami należy zwrócić uwagę na takie objawy jak:
- nudności,
- utrata apetytu,
- zaburzenia snu, koncentracji,
- wymioty,
- osłabienie,
- przewlekłe uczucie zmęczenia,
- obrzęk w okolicach kostek,
- obrzęk stóp,
- częstsze lub rzadsze oddawanie moczu,
- sucha i swędząca skóra,
- duszność,
- nadciśnienie,
- bóle w klatce piersiowej.
Należy mieć jednak na względzie, że wymienione symptomy łatwo przeoczyć lub mogą nie wystąpić. Z kolei brak czujności i rezygnacja z badań profilaktycznych mogą prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń nerek.
PChN atakuje kobiety. Wzrost zgonów z powodu przewlekłej choroby nerek
Przypominamy, że z ostatnich ustaleń Amerykańskiego Towarzystwa Nefrologicznego (Kidney Week, który odbył się w październiku ubiegłego roku, wynika, że przewlekła choroba nerek to obecnie popularny problem wśród kobiet. Co więcej, wiele z nich umiera. Najwyższe wskaźniki zgonów odnotowano wśród seniorek w wieku 85-89 lat. Tylko w 2021 roku we wskazanej grupie wiekowej z powodu PChN zmarło aż 92 279 kobiet.
Jako główne czynniki ryzyka występowania przewlekłej choroby nerek wymienia się takie schorzenia jak:
- cukrzyca typu 1,
- cukrzyca typu 2,
- kłębuszkowe zapalenie nerek,
- nadciśnienie tętnicze.