Proste triki na skuteczne zmiany. To zrób, żeby dotrzymać postanowień w nowym roku

2025-01-01 7:44

Postanowienia noworoczne to tradycja, którą kultywujemy co roku. Również tradycyjnie... zwykle tych postanowień nie dotrzymujemy. Dlaczego tak trudno realizować postanowienia noworoczne? Co zrobić, żeby to zmienić?

Proste triki na skuteczne zmiany. Oto, co zrobić, żeby dotrzymać postanowień w Nowym Roku
Autor: GettyImages Proste triki na skuteczne zmiany. Oto, co zrobić, żeby dotrzymać postanowień w Nowym Roku

Dlaczego nie dotrzymujemy postanowień noworocznych

W grudniu zwykle nachodzą nas refleksje, podsumowujące mijający rok. A wraz z tymi refleksjami, przychodzą plany i marzenia na rok kolejny.

Schudnę.

Nie będę trwonić czasu w social mediach.

Będę codziennie biegać.

Będę się uczyć kolejnych języków.

Będę...

… i zwykle już około lutego okazuje się, że jest za zimno na codzienne bieganie, w sumie to fajnie jest poscrollować fejsa, a podstawowy angielski wystarczy nam do szczęścia.

SPRAWDŹ TEŻ: 6 postanowień na nowy rok. Noworoczne postanowienia zdrowotne

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów o budowaniu odporności na infekcje
Materiał sponsorowany

Statystyki są niejednoznaczne, ale sądzi się, że tylko ok. 7 proc. osób realizuje swoje postanowienia na kolejny rok. Dlaczego nie dotrzymujemy noworocznych postanowień? Oto najczęstsze przyczyny:

  • źle sformułowane cele
  • zbyt duże oczekiwania 
  • nieumiejętne podejście do realizacji planów
  • przyzwyczajenie do dotychczasowej sytuacji
  • lenistwo
  • realny brak czasu i możliwości
  • brak motywacji

Ważne badania mężczyzn 40+. Potrzebujesz przeglądu przynajmniej raz w roku

Jak mądrze sformułować postanowienia noworoczne

Oczywiście istnieje też szereg obiektywnych czynników, które mogą powodować niedotrzymanie obietnic. Na przeszkodzie, żeby codziennie biegać, może stać np. kontuzja.

Ale można w rozsądny sposób nadbudować swoje plany tak, żeby niepowodzenie w pewnym aspekcie, nie powodowało zarzucenia planu na zawsze. Jak ułatwić sobie dotrzymanie postanowień noworocznych?

  • Ustal jedno, maksymalnie dwa postanowienia. Mając za duże oczekiwania i wymagania względem siebie, tracisz szanse na zrealizowanie wszystkiego w 100 proc. A to może powodować frustrację, zupełnie niepotrzebnie.
  • Nie planuj abstrakcyjnie, np. „przebiegnę maraton”, „nauczę się nowego języka”. Wyznaczaj konkrety: dwa godzinne joggingi w tygodniu, co tydzień 10 nowych słówek. Czy to doprowadzi cię do maratonu i biegłości w kolejnym języku? Niekoniecznie, ale na pewno ruszy cię z miejsca bardziej, niż ocknięcie tydzień przed startem, że zapisałaś się na zawody, ale w stronę przygotowania nie zrobiłaś nic.
  • Myśl pozytywnie, bo badania wykazują, że gdy piszemy „nie...” to paradoksalnie, nie widzimy tego „nie”. Zamiast „NIE będę jeść słodyczy”, spróbuj napisać, że będziesz się zdrowo odżywiać, że do każdego posiłku dołożysz owoc lub warzywo.
Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Co zrobić, żeby schudnąć w Nowym Roku?

Staraj się maksymalnie konkretyzować i precyzować cele, co ułatwi ich realizację – zamiast enigmatycznego „schudnę”, spróbuj po prostu skupić się na zdrowej diecie, większej aktywności fizycznej, współpracy ze specjalistą w dziedzinie dietetyki, realnym planie redukcji tkanki tłuszczowej. Zamiast „będę ćwiczyć” zapisz, ile czasu i na jaki trening będziesz przeznaczać w każdym tygodniu.

Zamiast „będę czytać” stwórz listę, na której będziesz umieszczać przeczytane pozycje, możesz sobie zapisywać przy nich małe własne recenzje.

Dobrze jest też znaleźć wspólnika lub wspólniczkę w realizacji planów - we dwie osoby łatwiej wytrwać. W chwilach, gdy nie będzie ci się chciało biegać, widok gotowej do treningu koleżanki może zmotywować, żeby jednak włożyć buty i wyjść. Są też amatorskie grupy biegowe, do których można dołączyć.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 10 postanowień na nowy rok z korzyścią dla zdrowia

Podobnie jest z nauką języka – zorganizowane kursy, nawet online, lepiej motywują niż obietnica „nauczę się słówek”, a potem przekładanie podręcznika z kąta w kąt.

Nie rezygnuj z technologii – bo, sama w sobie nie jest ona zła, problemem jest nadmiarowe korzystanie z urządzeń elektronicznych. Zacznij korzystać z aplikacji liczącej kalorie, liczącej szklanki wody, monitorującej treningi i postęp w tym zakresie.

Odwyk od telefonu w nowym roku

Jeśli chcesz ograniczyć social media czy seriale, które są strasznymi zjadaczami czasu, również to kontroluj. Ustawiaj budzik np. za 15 minut i po tym czasie odkładaj telefon, jeśli zauważasz, że zwykle „chwilka” na sprawdzenie „co tam na fejsie” zamienia się w długie godziny bezmyślnego scrollowania.

Jeśli nie możesz samodzielnie uporać się z problemem uzależnienia od telefonu, to skontaktuj się ze specjalistą, który może pomóc. Nie wstydź się, to coraz częstszy problem we współczesnym świecie.

Czy warto robić noworoczne postanowienia

I pamiętaj... jedną z opcji postanowień noworocznych, jest wariant pod tytułem... Nie rób postanowień! Nie musisz spisywać długiej listy! Nie musisz wcale spisywać takich postanowień. Po prostu zaakceptuj, jaką jesteś osobą, ze wszystkimi swoimi zaletami i drobnymi niedoskonałościami, i traktuj siebie dobrze w kolejnym roku, dbając o siebie każdego dnia.

I tak, dla swojego dobra, powoli możesz zmienić nawyki żywieniowe, styl życia i zostać wymarzoną wersją siebie. Bo kluczem do zmian, paradoksalnie, jest chęć dbania o siebie jak o najlepszą i najbliższą istotę, a nie brak akceptacji tego, jaką jesteś teraz.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Prof. Drobnik: Do połowy stycznia będziemy zbierać skutki tego, jak się zachowujemy w święta, w Sylwestra i Nowy Rok

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki