Projekt narodowej strategii szczepień na koronawirusa już jest!

2020-12-08 10:57

Podczas wtorkowej konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poznaliśmy zaplanowany przez rząd program szczepień przeciwko koronawirusowi. Jak będą wyglądać szczepienia? Kto będzie monitorował stan pacjentów po szczepieniu? Gdzie będzie można się zaszczepić i jakie warunki trzeba spełnić? Zobaczcie, co obejmuje narodowy program szczepień.

szczepienia przeciwko grypie kto powinien sie zaszczepic przeciwko grypie
Autor: _photos.com|photos.com

- Osoba, która zostaje zaszczepiona, czyli po tym, jak przyjmie dwie dawki szczepionki, przestaje stanowić zagrożenie dla reszty społeczeństwa - mówił szef KPRM Michał Dworczyk

Dworczyk wskazał, że prezentowany projekt ma szczegółowo opisać wszystkie procesy, zebrać maksimum informacji, które są związane z programem szczepień. Minister przedstawił też główne cele "wynikające z tego zasadniczego". - Po pierwsze naszym zadaniem jest dostarczenie szczepionek, które będą bezpieczne i skuteczne. Po drugie tych szczepionek musi być w wystarczającej ilości - wskazał.

- To jest dokument, który jest projektem, który przekazujemy dzisiaj do konsultacji, do południa ten projekt pojawi na stronie kancelarii premiera, będziemy zbierali wszystkie uwagi, na podstawie których będziemy chcieli ten projekt dopracować i ewentualnie ulepszyć - mówił Dworczyk - Chcemy przedstawić ten dokument ekspertom, samorządowcom, wszystkim, którzy chcieliby, którzy powinni wypowiedzieć się w tej sprawie.

- Pozostaje mi tylko zapewnić państwa, że te szczepionki są bezpieczne, skuteczne i środkiem chroniącym ludzi przed śmiercią - mówił prof. Andrzej Horban, również obecny na konferencji - Myślę, że szczepienia przywrócą nam normalność i normalne działanie, do którego wszyscy tęsknimy, łącznie z narciarzami.

Polecamy: Wielka Brytania: wystartowały szczepienia na COVID-19. Pierwszą zaszczepiono 90-latkę

Minister zdrowia o bezpieczeństwie szczepionek

- Bezpieczeństwo staramy się również wyjaśniać w strategii, tam jest opisane, jakie mamy rodzaje szczepień, jest też cały opis tego, jak przebiegają badania kliniczne - mówił Adam Niedzielski. I dodał: - Bezpieczeństwo to również monitorowanie tego, co się dzieje z osobami zaszczepionymi. Jako państwo bierzemy na siebie odpowiedzialność za monitorowanie tego, co będzie się działo z tymi osobami. Będzie utworzony centralny rejestr osób zaszczepionych.

Kto zostanie zaszczepiony jako pierwszy?

Norbert Maliszewski przedstawił cztery grupy priorytetowe pacjentów, którzy muszą być zaszczepieni w pierwszej kolejności:

  1. Pracownicy ochrony zdrowia
  2. Pracownicy domów pomocy społecznej, służby, które są na pierwszej linii, osoby starsze
  3. Pracownicy personelu niemedycznego, typu nauczyciele, pracownicy sektora krytycznego, pracownicy transportu publicznego, a także osoby poniżej 60 roku życia, które mają choroby współistniejące
  4. Na ostatnim etapie będziemy starali się przekonywać do powszechnego szczepienia

Warto wiedzieć: Pasterka 2020 w czasie epidemii! Czy po Wigilii odbędzie się uroczysta msza święta?

Szczepienie na koronawirusa. Morawiecki właśnie to UJAWNIŁ. Każdy musi to wiedzieć

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki