Program legalizacji marihuany. Tuż za granicą Polski szykuje się rewolucja
Nadchodzi znacząca zmiana w polityce narkotykowej. Rząd federalny w Niemczech osiągnął porozumienie w sprawie legalizacji marihuany, co stanowi przełomowy krok w kierunku liberalizacji przepisów dotyczących konopi indyjskich. Po miesiącach dyskusji i negocjacji partie Zielonych, Socjaldemokratów i Liberałów doszły do finalnego porozumienia.
Zgodnie z dostępnymi informacjami, nowe prawo ma wejść w życie już 1 kwietnia tego roku, a pierwsze kluby konopne mają rozpocząć działalność w Niemczech w lipcu. Tym samym Niemcy dołączą do grona krajów, które zdecydowały się na legalizację rekreacyjnego używania marihuany.
Legalizacja marihuany już 1 kwietnia 2024
Nowe przepisy zakładają znaczącą liberalizację w zakresie posiadania i uprawy marihuany przez osoby prywatne:
- Posiadanie do 25 g marihuany w przestrzeni publicznej będzie dozwolone, a ilości od 25 do 30 g będą traktowane jako wykroczenie administracyjne.
- W domach Niemców będzie można posiadać do 50 g konopi.
- Uprawa do 3 roślin konopi indyjskich na gospodarstwo domowe zostanie zalegalizowana.
- Powstaną kluby konopne, oferujące członkom możliwość zakupu marihuany.
- Każdy klub konopny będzie mógł zrzeszać do 500 członków, z limitem zakupu do 50 g miesięcznie na osobę.
- Konsumpcja marihuany będzie dozwolona z dala od placówek edukacyjnych – co najmniej 100 m od szkół.
Legalizacja marihuany - oszczędności dla budżetu państwa
Według Ministerstwa Zdrowia, legalizacja marihuany przyniesie Niemcom znaczne oszczędności. Szacuje się, że przestanie wydawać ponad miliard euro rocznie na działania związane z procesowaniem przestępstw konopnych. Oszczędności te rozkładają się na 800 milionów euro dla organów ścigania, 220 milionów euro dla sądów oraz 35 milionów euro dla instytucji penitencjarnych.
Pomimo postępu w legalizacji, niemieccy politycy nie zdecydowali się na pełne otwarcie rynku komercyjnego marihuany, co wynika z braku zgody ze strony Unii Europejskiej. Zamiast tego, planowane jest przeprowadzenie eksperymentu w niektórych landach, mającego na celu ocenę możliwości i skutków takiego rozwiązania. Do czasu zakończenia prac nad tą inicjatywą, głównym sposobem na legalny zakup marihuany będą kluby konopne.
Decyzja Niemiec o legalizacji marihuany oznacza istotną zmianę w podejściu do polityki narkotykowej w Europie. Czas pokaże, jakie będą dalsze kroki w kierunku ewentualnego otwarcia komercyjnego rynku marihuany oraz jakie skutki przyniesie ta reforma dla społeczeństwa niemieckiego.
Legalizacja marihuany - co na to Szymon Hołownia?
Niedawno Szymon Hołownia uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami Kongresu Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Amsterdamie. To właśnie tam Hołownia wypowiedział się też na temat legalizacji marihuany w Polsce. Zdaniem marszałka Sejmu "trzeba ją zdepenalizować na użytek własny".
- Państwo ma naprawdę inne rzeczy do roboty, niż ganianie za to, że jest jeden skręt czy dwa marihuany gdzieś w tym czy innym miejscu — powiedział Szymon Hołownia
Hołownia wyraźnie zaznaczył jednak, że nie jest to stanowisko jego partii czy koalicji.
– Natomiast co innego, jeżeli chodzi o relację, w której pojawia się państwo, a więc pojawia się handel i trzeba sobie zadać pytanie o to, jak ten handel powinien być uregulowany. Pojawia się pytanie o to, jak państwo powinno zapatrywać się na to, że są różne zdania naukowców nt. potencjału uzależniającego, który ten środek ma — dodał.