Program darmowych leków do zmiany. Tym razem chodzi o wystawianie recept
Program darmowych leków dla osób 65+ i 18- wciąż budzi kontrowersje. Rozczarowanie zgłaszają klienci, którzy, wbrew oczekiwaniom, muszą w aptekach płacić. Farmaceuci, którzy muszą wyjaśniać, dlaczego za niektóre leki wciąż się płaci. I lekarze, bo nie wszyscy mogą wystawiać recepty na darmowe leki.
Darmowe leki? Tak, ale nie od wszystkich lekarzy
Naczelna Izba Lekarska potwierdza: spływają liczne apele o zajęcie się ograniczeniami uprawnień niektórych lekarzy, jeśli chodzi o wystawianie bezpłatnych recept dla osób 18- i 65+.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, recept na bezpłatne leki nie mogą wystawiać lekarze – nawet specjaliści – pracujący w placówkach, które nie mają umów z NFZ. To utrudnienie dla pacjentów, lekarzy i farmaceutów.
Zmiany w wystawianiu recept na darmowe leki
- Naszym zdaniem jest to ewidentna niesprawiedliwość i niesłuszne ograniczenie nie tylko uprawnień lekarza, ale przede wszystkim ograniczenie praw pacjenta – komentuje wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Klaudiusz Komor.
Jak podkreślił, Naczelna Rada Lekarska bierze aktywny udział w ministerialnym zespole ds. preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe. Celem jest taka modyfikacja przepisów, aby recepty na darmowe leki mógł wystawiać każdy lekarz, niezależnie od miejsca pracy.
CZYTAJ TEŻ: Jest już lista darmowych leków dla seniorów i dzieci. Co się na niej znalazło?
Zgodnie z opinią Wiceprezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, samorząd lekarski podkreśla, że pilne wprowadzenie tych zmian jest konieczne. Jako przeszkody wskazywane są m.in. utrudnienia legislacyjne związane ze zmianą rządu i parlamentu po wyborach.
Naczelna Izba Lekarska podkreśla swoje zaangażowanie w sprawę i dążenie do jak najszybszych zmian zasad wystawiania recept. Celem jest przede wszystkim dobro pacjenta.
CZYTAJ TEŻ: Darmowe leki dla seniorów w praktyce. Emeryt pokazał „paragon grozy” z apteki