Problemy z nietrzymaniem moczu można złagodzić. Ten nawyk może je zredukować nawet o 65%

2024-09-25 13:11

Nietrzymanie moczu znane także jako NTM to złożony problem. Z raportu Stowarzyszenia UroConti z 2023 roku wynika, że sporadyczne epizody dotykają nawet 45% wszystkich kobiet. NTM można skutecznie leczyć, a najnowsze badania wskazują, że pomocny jest określony rodzaj ćwiczeń, który warto wdrożyć do codziennych nawyków.

Problemy z nietrzymaniem moczu można złagodzić. Ten nawyk może je zredukować nawet o 65%
Autor: Fot. Getty Images

Stowarzyszenie UroConti zrzesza osoby z chorobami dna miednicy. Organizacja ta została stworzona przez pacjentów, którzy przez własne doświadczenia i zdobytą wiedzę chcą pomagać innym. Wskazują, że brak precyzyjnych danych obrazujących skalę występowania NTM. Od wielu lat ogólne szacunki wskazują na ok. 2,5 mln osób, niemniej choćby przez wzgląd na starzejące się społeczeństwo informacje te mogą być mocno niedoszacowane. Nie oznacza to, że nie możemy poprawić komfortu życia pacjentów. Pochylamy się nad nowymi badaniami.

Nietrzymanie moczu (NTM) - z czego wynika i jak je poskromić

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu. Nowe badania naukowe

Grupa międzynarodowych specjalistów pochyliła się nad problemem nietrzymania moczu i choć jak wiemy, schorzenie to dotyka także mężczyzn, to badania naukowe przeprowadzono w odniesieniu do kobiet. Ma to swoje uzasadnienie, gdyż to wśród tej płci znacznie częściej dochodzi do występowania NTM, choćby ze względu na konsekwencje przebytych porodów.

Analizy naukowe przeprowadzono w trzech ośrodkach badawczych w Kalifornii. Były to badania randomizowane, w których udział wzięło 240 losowo wyznaczonych kobiet w wieku od 45 do 90 lat. 

Następnie podzielono je na dwie grupy. W jednej kobiety uprawiały jogę obejmującą określone pozycje i ćwiczenia na dno miednicy. Druga grupa wzmacniała i rozciągała mięśnie, ale nie skupiała się na ćwiczeniach na dno miednicy. 

Zarówno pierwsza jak i druga grupa kobiet uczestniczyła w 90-minitowych sesjach tygodniowo oraz zachęcana bu powtarzać określony zestaw ćwiczeń w domu raz w tygodniu, a przy tym prowadzić dzienniczek dokumentujący podjętą aktywność.

Wyniki analiz statystycznych wykazały, że zarówno w grupie stosującej jogę, jak i ćwiczącej zaobserwowano znaczną poprawę w zakresie nietrzymania moczu. Kobietom udało się zredukować incydenty NTM aż o 65%.

Joga dna miednicy. Jakie ćwiczenia pomagają w NTM?

Autorzy badań wskazują, że zajęcia z jogi były prowadzone przez profesjonalnych instruktorów, którzy posiadali co najmniej dwuletnie doświadczenie w nauczaniu tej formy aktywności.

Kobiety wykonywały odpowiednio wybrane pozycje, które wykazywały potencjał poprawy funkcji dna miednicy. Naukowcy wyjaśniają, że w grę wchodziło aż 16 standardowych pozycji hatha jogi. Część z nich angażowała mięśnie dna miednicy, a inne zachęcały do rozluźnienia tej partii ciała.

Dobór ćwiczeń nie był przypadkowy. Należy pamiętać, że dno miednicy to swego rodzaju “rdzeniowe pudełko” składające się z różnych mięśni. Ich zadaniem jest nie tylko podtrzymanie tułowia, w tym mięśni brzucha, pleców czy klatki piersiowej. 

Mięśnie dna miednicy wpływają na przepływ moczu, więc kiedy nie pracują właściwie dochodzi do epizodów NTM i niekontrolowanej mikcji w zupełnie nieoczekiwanych momentach.

Regularne praktykowanie wybranych pozycji jogi skupionych na mięśniach dna miednicy może stanowić wsparcie w leczeniu NTM. Nie należy jednak rezygnować z wdrożonego wcześniej leczenia farmakologicznego. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki