Premiera książki "Pozytywista do szpiku kości" o prof. Wiesławie Jędrzejczaku

2017-06-06 14:07

"Pozytywista do szpiku kości", książka Justyny Wojteczek miała swoją premierę 2 czerwca 2017 roku. Jej bohaterem jest profesor Wiesław Jędrzejczak, specjalista chorób wewnętrznych, hematologii, onkologii klinicznej, transplantologii klinicznej. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Studio Emka.

Premiera książki Pozytywista do szpiku kości o prof. Wiesławie Jędrzejczaku
Autor: thinkstockphotos.com

Książka Justyny Wojteczek jest zapisem niezłomności i cywilnej odwagi prof. Wiesława Jędrzejczaka, specjalisty w dziedzinach: chorób wewnętrznych, hematologii, onkologii klinicznej, transplantologii klinicznej. Profesor kieruje Katedrą i Kliniką Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pełni obowiązki krajowego konsultanta w dziedzinie hematologii. Jest emerytowanym pułkownikiem. W 1982 roku odkrył chorobę braku cytokiny krwiotwórczej.

Profesor Wiesław Jędrzejczak w 1984 roku, wraz z zespołem lekarzy z Wojskowej Akademii Medycznej, przeprowadził pierwszy w Polsce udany przeszczep szpiku kostnego od dawcy rodzinnego.

Prof. Jędrzejczak to również autor lub współautor trzydziestu książek oraz ponad trzystu prac naukowych. W 1993 roku otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk biologicznych i medycznych, a w roku 2003 Medal Jędrzeja Śniadeckiego Polskiej Akademii Nauk. Jest powtórnie żonaty i ma dwóch synów. Wolny czas wypełnia mu odnawianie starych mebli i pisanie felietonów.

O profesorze Wiesławie Jędrzejczaku

Prof. Cezary Szczylik, onkolog, hematolog, specjalista chorób wewnętrznych i wieloletni znajomy prof. Jędrzejczaka, wspomina:

- Najtrudniejsze były rozterki natury moralnej i etycznej. Do dziś pamiętam rozmowy na początku lat osiemdziesiątych – nie wiem, czy wówczas nie pierwsze w historii medycyny – gdy w sytuacji zachorowania na białaczkę jedynego dziecka sugerowaliśmy rodzicom przyśpieszenie decyzji o urodzeniu drugiego – potencjalnego dawcy szpiku dla tego pierwszego. Dziś brak dawcy nie jest już problemem tak trudnym do rozwiązania, bo powstały banki szpiku gromadzące osoby, które mogą oddać swój szpik. Wówczas, przy całkowitym braku innych opcji, ta decyzja "powołania" do życia jednego istnienia była decyzją, by ratować drugie. Profesor był w tych trudnych czasach wspierający, życzliwy i niezłomny. Gdy rozwiązano nasz zespół, wszyscy mieliśmy poczucie życiowej klęski, ale też świadomość, że jednak uratowaliśmy wielu śmiertelnie chorych, wyznaczyliśmy nowe możliwości leczenia w polskiej medycynie.

O Justynie Wojteczek, autorce ksiażki

Z kolei autorka książki, Justyna Wojteczek jest dziennikarką Polskiej Agencji Prasowej, od ponad 20 lat zajmującą się przede wszystkim kwestiami opieki zdrowotnej oraz współtwórczynią i pierwszą redaktor naczelną "Medical Tribune" – periodyku dla lekarzy. Pracowała też w "Gazecie Prawnej", wydawnictwie Termedia, współpracowała z wydawnictwem Medycyna Praktyczna, była rzeczniczką Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ostatnio w PAP prowadzi Serwis Zdrowie finansowany z Narodowego Programu Zdrowia.

Lekturę książki poleca prof. Magdalena Fikus, biochemik i biolog molekularny, przewodnicząca Rady Upowszechniania Nauki PAN:

- Zafascynowała mnie ta książka. Powód pierwszy to niezwykła osobowość jej bohatera. Profesor Jędrzejczak jest lekarzem i naukowcem, ale trudno powiedzieć, co dla niego ważniejsze. Czytelnik towarzyszy mu w życiu i obserwuje, kiedy i co wybierał, czasem zmuszony przez okoliczności – mówi pani profesor.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki