Pracujesz zdalnie? Musisz to wiedzieć
Długie godziny ze wzrokiem wbitym w laptop, ale spędzone na kanapie w domu, a nie przy dobrze oświetlonym biurku w pracy, mogą dać się oczom we znaki. Co zatem warto robić, a czego unikać, by po ustąpieniu epidemii koronawirusa nadal móc cieszyć się doskonałym wzrokiem - a przynajmniej widzieć nie gorzej, niż wcześniej?
Spis treści:
- Miejsce pracy musi być odpowiednio oświetlone
- Ważne jest to, jak i gdzie stoi monitor
- Ekran nie może razić oczu
- Czcionka nie powinna być zbyt mała
- Oczy lubią odpowiednią wilgotność powietrza
- Co jakiś czas trzeba odpocząć od komputera
Praca zdalna ma mnóstwo zalet, choć dla każdego będą one inne. Niektórzy doceniają możliwość rezygnacji z uciążliwych dojazdów, inni to, że nie muszą rano myć włosów, dla jeszcze innych nie do przecenienia jest okazja do tego, by w ciągu dnia - niemal nie odrywając się od pracy - móc spokojnie przygotować i podać obiad.
Ale ma też wady, a jedną z nich jest to, że wiele osób pracuje w miejscach, które nie są do tego przystosowane, narażając na szwank swój wzrok - zwłaszcza, gdy pracują dłużej, niż wcześniej (bo przecież zawsze jest coś pilnego do zrobienia), i nie robią sobie przerw po to, by wyjść na kawę czy na papierosa. Jednak jeśli stanowisko pracy będzie przygotowane, jak należy, to - przy przestrzeganiu pewnych zasad - wzrok nie ucierpi. O czym więc należy pamiętać?
Miejsce pracy musi być odpowiednio oświetlone
Zdaniem specjalistów najlepsze do pracy jest światło dzienne: lepiej więc wstać wcześniej i skończyć pracę, nim się ściemni.
Ale jeśli wolisz pracować wieczorem, zadbaj o odpowiednie oświetlenie: najlepiej sprawdzają się lampy biurkowe o ciepłej barwie światła, ustawione tak, by światło nie odbijało się na ekranie, nie padało również na klawiaturę (chyba, że piszesz bezwzrokowo i nie musisz wytężać wzroku, by dostrzec odpowiednie klawisze), ani nie świeciło prosto w oczy.
Ważne, by światło było rozproszone równomiernie, i by nie było zbyt dużej różnicy w oświetleniu ekranu i pomieszczenia.
Ważne jest to, jak i gdzie stoi monitor
Ze względu na oświetlenie monitor powinien stać bokiem do okna. Najbardziej optymalne jego ustawienie to takie, gdy patrzymy nań na wprost, lub gdy wzrok skierowany jest lekko w dół. Liczy się również odległość monitora od oczu, która nie powinna być dłuższa, niż 40-50 cm.
Ekran nie może razić oczu
Musi mieć więc odpowiednią jasność, która - zdaniem ekspertów - jest na poziomie ok. 100-150 cd/m2. Dużym zagrożeniem dla wzroku jest bardzo szkodliwe dla oczu, emitowane przez ekrany światło niebieskie, które bombarduje oczy - wedle statystyk - nawet przez 11 godzin dziennie. Jeśli więc ekran ma funkcję redukcji emisji światła niebieskiego, warto ją włączyć - wzrok będzie się wówczas mniej męczył.
Czcionka nie powinna być zbyt mała
Dla większości osób optymalna jest czcionka w rozmiarze 12, ale lepiej używać 14, a nawet większej - im większa czcionka, tym mniej trzeba wytężać wzrok.
Oczy lubią odpowiednią wilgotność powietrza
Warto o tym pamiętać, bo jeśli powietrze jest zbyt suche, film łzowy wysycha zbyt szybko - gałka oczna będzie się wówczas przesuszać, co może doprowadzić do podrażnienia: oczy zaczną wówczas nieprzyjemnie piec. Optymalna wilgotność w pomieszczeniu waha się między 40, a 60 proc. Warto często wietrzyć pokój, a jeśli oczy mimo tego wydają się przesuszone - sięgnąć po krople nawilżające (tzw. sztuczne łzy).
Co jakiś czas trzeba odpocząć od komputera
Podczas wpatrywania się w ekran mięśnie gałki ocznej stale są napięte, co po pewnym czasie skutkuje bólem oczu i ich przemęczeniem. Efektem zbyt długiej pracy mogą być również bóle głowy, zmęczenie, przeciążony kręgosłup. Dlatego warto stosować się do zalecanej przez optometrystów zasady 3P:
- Przerwij pracę. Przynajmniej raz na godzinę warto odpocząć od komputera przez kilka minut. Zgodnie z kodeksem pracy osobom, które pracują przy komputerze po każdej godzinie pracy przysługuje pięć minut przerwy. Gdy jesteś w biurze, przerwy te wliczane są do czasu pracy. Gdy pracujesz w domu, również warto je robić, bo są korzystne dla wzroku.
- Pomrugaj. W ten sposób najłatwiej nawilżyć oczy, gdyż mruganie równomiernie rozprowadza łzy po gałce ocznej, jest to także czynność niezbędna dla prawidłowego dotlenienia rogówki. Prawidłowo powinniśmy mrugać mniej więcej 20 razy na minutę, jednak pracując przy komputerze zwykle robimy to nawet dwukrotnie rzadziej.
- Popatrz w dal. Oczy odpoczywają, gdy patrzą w dół. Tymczasem korzystając z komputera zazwyczaj patrzymy przed siebie, powodując maksymalne napięcie mięśni gałki ocznej. Dlatego warto po każdych 20-40 minutach spędzonych przez komputerem popatrzeć przez co najmniej minutę na to, co znajduje się za oknem w odległości min. 20 metrów.
Polecamy także:
- Jak bezpiecznie jeździć autem w czasach pandemii?
- Szwedzkie podejście do epidemii koronawirusa
- Jak pracuje największe laboratorium w Polsce badające próbki koronawirusa?
- Naukowcy już wiedzą, skąd się wziął koronawirus
- Naukowcy potwierdzają: koronawirus może niszczyć wątrobę
- Jak bezpiecznie wyczyścić smartfon?
- Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl >>>
Porady eksperta