Pracuje tak wielu Polaków. Eksperci: to droga do depresji i zaburzeń lękowych

2023-08-16 13:02

Praca stanowi istotną część życia i mocno na nie wpływa. Nic więc dziwnego, że związek pracy z samopoczuciem jest tematem zainteresowania naukowców. Najnowsze badania wykazały, że sposób, w jaki pracujemy, może mieć ogromne znaczenie w rozwoju depresji i lęku. Szczególnie niekorzystnie wpływa na pracowników jeden konkretny tryb pracy.

Pracuje tak wielu Polaków. Eksperci: to droga do depresji i zaburzeń lękowych
Autor: Getty Images Pracuje tak wielu Polaków. Eksperci: to droga do depresji i zaburzeń lękowych

Rośnie liczba przypadków depresji 

Na zaburzenia psychiczne na całym świecie cierpi coraz więcej osób. Według doniesień ekspertów depresja dotyka już niemal 322 milionów ludzi, niewiele mniej - bo 264 milionów - cierpi na zaburzenia lękowe.

To jedne z głównych przyczyn niepełnosprawności i przedwczesnych zgonów. Kluczowe znaczenie dla pierwotnej i wtórnej profilaktyki depresji i zaburzeń lękowych ma zidentyfikowanie czynników ryzyka i ich właściwa kontrola.

Praca zmianowa zaburza rytm dobowy

Z obserwacji badaczy wynika, że liczba chorych dramatycznie wzrasta wraz ze wzrostem obciążenia pracą. Szczególnie szkodliwa dla zdrowia jest praca zmianowa, w trakcie której dochodzi do zaburzenia rytmu dobowego i w konsekwencji do zaburzenia różnych procesów zachodzących w organizmie.

Wiele badań udowodniło, że długotrwała praca w tym trybie negatywnie wpływa na zdolność do regeneracji i odpoczynku, wywołuje chroniczne zmęczenie i nadmierny stres, może też prowadzić do rozwoju różnych chorób, w tym chorób sercowo-naczyniowych. Osoby pracujące na zmiany mają również problemy z utrzymaniem właściwej równowagi psychicznej.

Istnieje związek między depresją i lękiem a pracą zmianową

W najnowszym badaniu naukowcy z Huazhong University of Science and Technology w Wuhan w Chinach zbadali związek między pracą zmianową a depresją i lękiem. Badanie objęło w sumie 175 543 pracowników etatowych lub pracujących na własny rachunek - 16,2 proc. z nich pracowało na zmiany. Średni okres obserwacji wyniósł 9 lat.

W tym okresie u 2,3 proc. osób rozwinęła się depresja, u 1,7 proc. - zaburzenia lękowe. Szczegółowa analiza wykazała, że u osób, które pracowały w trybie zmianowym, ryzyko depresji i lęku było wyższe, niż u tych, którzy pracowali w normalnym, dziennym trybie, czyli od 9 do 17.

Poradnik Zdrowie - Depresja

Co ciekawe, stopień ryzyka tych zaburzeń miał związek również z trybem życia, jaki prowadzili badani - naukowcy ustalili, że był on wyższy u palaczy, osób mających siedzącą pracę i wysokie BMI.

"Odkrycia te nie tylko potwierdzają, że pracę zmianową należy uznać za ryzyko zawodowe, ale także dostarczają dowodów na pilną potrzebę rozwoju interwencji w zakresie zdrowia publicznego, które promują zdrowy styl życia, mający na celu poprawę zdrowia psychicznego pracowników zmianowych." - napisali badacze w podsumowaniu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki