Poznańscy lekarze dokonali pionierskiej operacji. Ratowali życie bliźniąt w łonie matki

2024-08-07 14:54

Zespół lekarzy z poznańskiego szpitala na Polnej po raz pierwszy dokonał takiej operacji. Przeprowadzono zabieg fetoskopowej laserowej koagulacji połączeń naczyniowych w obrębie łożyska. A wszystko po to, żeby ratować życie i zdrowie bliźniąt, których mama jest dopiero w 18. tygodniu ciąży.

Poznańscy lekarze dokonali pionierskiej operacji. Ratowali życie bliźniąt w łonie matki
Autor: FB @Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny - Polna Poznańscy lekarze dokonali pionierskiej operacji. Ratowali życie bliźniąt w łonie matki

Ciąża bliźniacza - zagrożenia, komplikacje i czynniki ryzyka 

O ciąży bliźniaczej mówi się, że to „podwójne szczęście”. Ale prawdę o tym „szczęściu” znają tylko rodzice bliźniaków – i nie chodzi bynajmniej o fakt, że w wychowanie dzieci trzeba włożyć podwójny trud. Ciąże mnogie to ciąże wysokiego ryzyka.

Szacuje się, że nawet połowa ciąż rozpoznawanych na wczesnym etapie jako mnogie kończy się narodzinami jednego żywego dziecka. Wśród przyczyn strat płodów lub powikłań w ciążach mnogich wymienia się m.in. 

Aż 60 proc. bliźniąt przychodzi na świat przed 37 tygodniem ciąży. Najdłużej donoszone są zwykle bliźniaki z ciąż dwuowodniowych i dwukosmówkowych. To najbezpieczniejsza sytuacja dla płodów, chociaż wciąż taka ciąża jest zagrożeniem dla zdrowia i życia płodów. Najtrudniejszy przypadek to ciąża jednoowodniowa i jednokosmówkowa, i takie ciąże są rozwiązywane najszybciej. Rozwiązywane – bo zwykle, dla bezpieczeństwa dzieci, potrzebne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia, co też stanowi dodatkowe obciążenie dla organizmu matki.

Problemy mogą pojawiać się również w ciąży jednokosmówkowej dwuowodniowej. Wśród możliwych powikłań ciąż jednokosmówkowych wymienia się m.in. TTTS, czyli twin-to-twin-syndrome, zespół podkradania. Na czym polega? Najprościej mówiąc, mając wspólne łożysko, jedno z bliźniąt bardziej wysysa substancje odżywcze, w ten sposób pozbawiając ich siostrę lub brata, a nawet... odżywiając się (i zatruwając) tkankami rodzeństwa, także jeśli dojdzie do zgonu drugiego dziecka, a martwy płód nie zostanie w porę usunięty lub ciąża nie zostanie rozwiązana.

Tak naprawdę z bliska wygląda brzuch po cesarskim cięciu! Sandra Kubicka pokazała ogromną bliznę. Aż zadrżeliśmy!

Sukces lekarzy z Poznania - po raz pierwszy taki zabieg

Dlatego jeszcze kilka dekad temu szanse na przeżycie w przypadku bliźniaków były znacznie niższe niż współcześnie, bo brakowało urządzeń, aby wykryć takie zagrożenie zdrowia i życia bliźniaków. Dziś nie tylko można rozpoznać problem, ale i w porę interweniować.

Zespół 1. i 2. Pododdziału Rozrodczości i Medycyny Perinatalnej (PRIMP 1 i 2), Kliniki Rozrodczości UMP, pod kierownictwem Pani Profesor Ewy Wender-Ożegowskiej w GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZYM SZPITALU KLINICZNYM przy ulicy Polnej w Poznaniu, dokonał wyjątkowego zabiegu.

Zespół „przeprowadził z sukcesem, po raz pierwszy w historii naszego Szpitala, zabieg fetoskopowej laserowej koagulacji połączeń naczyniowych (anastomoz) w obrębie łożyska, u ciężarnej w 18. tygodniu ciąży bliźniaczej, jednokosmówkowej-dwuowodniowej, powikłanej skrajnym ograniczeniem wzrastania jednego z płodów (sFGR- typ IIa)” - czytamy na facebookowej stronie placówki [pisownia oryginalna].

- Takie powikłanie ciąży stanowi zagrożenie wewnątrzmacicznego obumarcia obu bliźniąt lub ciężkiego upośledzenia płodu, który przeżył – zwracają uwagę specjaliści z Poznania. Teraz obydwa płody mają szanse na rozwój. Z uwagi na fakt, że to dopiero 18. tydzień ciąży, pacjentka w ciąży pozostanie pod obserwacją, choć została już wypisana do domu.

Co ważne, w Centrum Diagnostyki Prenatalnej GPSK UMP funkcjonuje zespół ds. opieki nad ciężarnymi w ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej, który udziela dodatkowych porad konsultacyjnych dla pacjentek z takim rodzajem ciąży.

Co to znaczy sFGR w ciąży bliźniaczej

Problem sFGR (Selective Fetal Growth Restriction), znany jako selektywne zahamowanie wzrostu płodu, występuje, gdy jeden z bliźniaków jednojajowych rośnie wolniej niż drugi, co prowadzi do znaczącej różnicy w ich masie. Stan ten może dotyczyć bliźniąt dzielących jedno łożysko, a więc w ciąży jednokosmówkowej. SFGR może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych dla obu płodów.

Zjawisko sFGR jest klasyfikowane na podstawie wzorów przepływu krwi w tętnicy pępowinowej oraz stopnia nierównowagi w wzroście płodów. Typ IIa sFGRodnosi się do sytuacji, w której wzrost jednego z bliźniąt jest znacząco zahamowany, ale z zachowanym regularnym przepływem krwi w tętnicy pępowinowej, co zmniejsza natychmiastowe ryzyko dla obu płodów. 

CZYTAJ TEŻ: Chirurgia prenatalna – operacje wykonywane u płodu. Technika zabiegów, ryzyko, powikłania

Jednakże, nadal istnieje ryzyko komplikacji z powodu dysproporcji wzrostu i niezbędne jest monitorowanie dobrostanu płodów i ewentualny zabieg koagulacji połączeń naczyniowych w obrębie łożyska, co zwiększa szanse donoszenia obu płodów do terminu, w którym będą w stanie przeżyć poza organizmem matki. 

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki