Poznano przyczynę choroby Alzheimera? Codziennie jesteśmy narażone na czynniki ryzyka

2025-02-10 14:32

Przyczyny choroby Alzheimera wciąż pozostają zagadką. Kolejne badania odkrywają powoli mechanizm neurodegeneracji komórek mózgowych, jednak nadal nie wiadomo, dlaczego właściwie ta choroba pojawia się u niektórych (dodajmy, że coraz liczniejszych) osób. Wyniki nowych ustaleń rzucają nowe światło - a także promyk nadziei, na ustalenie przyczyn, a co za tym idzie - możliwość zapobiegania rozwojowi i nasileniu objawów tego schorzenia.

Poznano przyczynę choroby Alzheimera? Codziennie jesteśmy narażone na czynniki ryzyka
Autor: GettyImages Poznano przyczynę choroby Alzheimera? Codziennie jesteśmy narażone na czynniki ryzyka

Przyczyny choroby Alzheimera - nowe ustalenia 

Coraz więcej osób zmaga się z zaburzeniami poznawczymi. Wynika to z szeregu przyczyn m.in. jednym z powodów, dla których zaburzenia poznawcze rozpoznaje się obecnie częściej niż dawniej, jest fakt, że społeczeństwa się starzeją. Nie jest to jednak jedyna przyczyna, a co najmniej część powodów wciąż pozostaje zagadką.

Trwają badania, które mogą rzucać nowe światło na przyczyny rozwoju choroby Alzheimera. Dzięki zastosowaniu nowego modelu, badacze z Arizona State University wskazali na możliwe przyczyny rozwoju choroby Alzheimera.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 8 zasad, które uchronią cię przed alzheimerem. Wprowadź je już dziś

To zwykłe zapominanie, czy choroba Alzheimera? Ekspert: "Często pacjent nie zdaje sobie sprawy, ale bliscy widzą"

Czy stres wpływa na rozwój choroby Alzheimera?

Granulki stresowe – skupiska białek i RNA – mogą być na czele przyczyn rozwoju choroby Alzheimera, sądzą naukowcy. Wspomniane granulki tworzą się wokół komórek w warunkach stresowych, pod wpływem czynników ryzyka, takich jak predyspozycje genetyczne w połączeniu z czynnikami środowiskowymi.

W badaniach wzięto pod uwagę bazy danych oraz wcześniejsze publikacje, dotyczące postępu choroby Alzheimera, w celu zidentyfikowania szeroko zakrojonych zmian w ekspresji genów, które się z nią wiążą.

W chorobie Alheimera istotne są zmiany zachodzące już na wczesnym etapie, gdyż zmieniają szklaki biologiczne, które blokują komunikację neuronów, zwiększając stres komórkowy i generując nieprawidłowości w budowie białek, takich jak skupiska beta-amyloidu.

Wciąż nie są jednak znane przyczyny tych zjawisk. Ustalenie ich pozwoliłoby na zapobieganie, a także skuteczne leczenie osób zmagających się z opisanymi schorzeniami. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Alzheimer's and Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association.

Podejrzewa się, że granulki stresu standardowo chronią komórki, podczas gdy homeostaza jest przywracana. Jednak w przypadku choroby Alzheimera można sądzić, że utrzymują się i zakłócają inne procesy m.in. transport nukleocytoplazmatyczny, w którym kluczowe cząsteczki są przemieszczane między jądrem komórki a otaczającą ją cytoplazmą. Jak wyjaśnił neurobiolog Paul Coleman:

Nasza propozycja, skupiająca się na załamaniu komunikacji między jądrem a cytoplazmą, prowadzącym do poważnych zakłóceń w ekspresji genów, oferuje wiarygodne ramy do kompleksowego zrozumienia mechanizmów napędzających tę złożoną chorobę.

Badanie tych wczesnych objawów choroby Alzheimera może utorować drogę innowacyjnym podejściom do diagnozy, leczenia i profilaktyki, zajmując się chorobą u jej źródeł.

Twoja pamięć się pogarsza? Oto 8 możliwych powodów

W jaki sposób rozwija się choroba Alzheimera?

Naukowcy sądzą, że granulki stresu zakłócają układ transportu komórkowego, a to z kolei modyfikuje ekspresję genów, powodując objawy choroby Alzheimera, takie jak neurozapalenie i splątanie białka tau.

Zdaniem badaczy mogłoby to więc wyjaśniać przyczynę choroby Alheimera i wskazywać na fakt, że jej różne objawy i aspekty mają w rzeczywistości jedno i to samo źródło.

Potrzebne są dalsze badania, ale ustalenia pasują do wcześniejszych wyników analiz. Różne czynniki, od zanieczyszczenia powietrza po mutacje genetyczne, mogą powodować dłuższe utrzymywanie się tych granulek stresu.

CZYTAJ TEŻ: Objawy choroby Alzheimera w nietypowych miejscach. Zwróć uwagę na swoje stopy

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Stres komórkowy występuje przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów choroby Alzheimera, co daje naukowcom możliwość próby zablokowania choroby na jej najwcześniejszym etapie. Badania dają więc nadzieję, że znaczną część objawów będzie można zablokować już na wczesnym etapie. Neurobiolog Paul Coleman skomentował:

Nasza praca wpisuje się w trwającą debatę na temat tego, kiedy naprawdę zaczyna się choroba Alzheimera – jest to ewoluująca koncepcja ukształtowana przez postęp technologiczny i badania naukowe.

Kluczowe pytania brzmią, kiedy można go wykryć po raz pierwszy i kiedy należy rozpocząć interwencję, a oba te zagadnienia mają głębokie implikacje dla społeczeństwa i przyszłych podejść medycznych.

Polska na ucho
Proszę o ciszę

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki