Poznań: dwa przypadki ostrego zapalenia wątroby o nieznanej przyczynie u dzieci
Dwa przypadki tajemniczego zapalenia wątroby u dzieci odnotowano w Poznaniu. Na początku maja jeden przypadek tej choroby potwierdzono również w Krakowie. Ostre zapalenie wątroby o nieznanej przyczynie szerzy się jednak i w Europie, i poza nią, w tym w Stanach Zjednoczonych – jak do tej pory zachorowało już ponad 450 dzieci, a 12 z nich zmarło.
Jak poinformowała stacja TVN24, dwa przypadki choroby wykryto w Poznaniu. Dzieci w wieku ok. 2 lat hospitalizowano w Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka, a ich stan określany jest przez lekarzy jako dobry.
Choroba miała łagodny przebieg
Jak powiedziała w wypowiedzi dla TVN24 dr hab. Ewelina Gowin z Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka: „Mieliśmy w ostatnim miesiącu dwójkę takich dzieci z zapaleniem wątroby o nieustalonej etiologii. W obu przypadkach przebieg był łagodny, bez cech niewydolności. Próby wątrobowe uległy normalizacji i dzieci wróciły do domu."
Lekarka powiedziała, że pierwsze objawy choroby to objawy nieżytu żołądkowo-jelitowego – dzieci trafiły do lekarza z biegunką i wymiotami. Rodziców zaniepokoiło tzw. zażółcenie powłok – czyli żółtaczka. Dzieci miały wykonane badanie krwi, którego wyniki wskazywały na niewydolność wątroby.
Co wiadomo o tej chorobie?
Pierwsze przypadki ostrego zapalenia wątroby o nieustalonej przyczynie u dzieci zostały wykryte 5 kwietnia 2022 r w Wielkiej Brytanii. Kolejne diagnozowano m.in. w Belgii, Holandii, Niemczech, Danii, Irlandii, Hiszpanii, a także w Japonii, Izraelu i USA. Jak donosi ECDC (Europejskie Centrum Kontroli Chorób), choroba obecna jest jak do tej pory w 21 krajach. Badacze podejrzewają, że może mieć związek z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 i adenowirusem.
U części dzieci uszkodzenie wątroby jest na tyle poważne, że wymagają przeszczepu z powodu niewydolności tego narządu. Jak dotąd zmarło 12 dzieci.
Jakie objawy daje tajemnicze zapalenie wątroby?
Najczęstsze objawy zapalenia wątroby o nieznanej przyczynie to ból brzucha, nudności i wymioty, a także biegunka, której efektem jest osłabienie i odwodnienie.
Dziecko może również stracić apetyt, mieć żółtawe zabarwienie oczu i skóry, objawy ze strony dróg oddechowych i gorączkę, a także ciemny mocz i blado-szarą barwę kału.