Powstała pigułka, która leczy raka płuc. "Pomoże ludziom żyć dłużej"
Niedrobnokomórkowy rak płuca jest najczęstszą formą nowotworu narządu, który ma tendencję do nawrotu, gdy zostanie zdiagnozowany w zaawansowanym stadium, co znacznie utrudnia leczenie. Teraz nowe badanie przeprowadzone przez naukowca z Yale Cancer Center daje nadzieje wielu chorym. A właściwie szansę na dłuższe życie bez raka.
We wspomnianych badaniach brały udział osoby walczące z niedrobnokomórkowym rakiem płuca z mutacją receptora naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR). Uczestnicy analiz otrzymywali terapię celowaną w postaci leku ozymertynib po operacji usunięcia nowotworu. Główny autor analiz dr n. med. Roy Herbst z Yale School of Medicine podkreśla, że badanie przyniosło "imponujące wyniki". Rezultaty badań przedstawił podczas sesji plenarnej na spotkaniu American Society of Clinical Oncology 2023 w Chicago oraz opublikowano je w czasopiśmie "New England Journal of Medicine".
Leczy i wydłuża życie chorych na raka płuc
Badanie III fazy miało ocenić skuteczność i bezpieczeństwo oraz wyniki przeżycia po zastosowaniu leku ozymertynib u chorych na raka płuc, którzy przeszli całkowitą operację usunięcia nowotworu. Okazało się, że terapia przerosła oczekiwane efekty w postaci znacznych korzyści dla pacjentów, czyli wydłużenia czasu nawrotu raka oraz zmniejszenia ryzyka przerzutów.
W analizach brało udział 682 chorych na raka w stadium IB-IIIA. 88 proc. pacjentów, którzy przyjmowali lek po operacji, nadal żyło po pięciu latach w porównaniu z 78 proc. chorych otrzymujących placebo.
- Dane z tego badania potwierdzają, że ozymertynib jest wysoce skutecznym lekiem u pacjentów po resekcji płuc niedrobnokomórkowego raka w stadium IB-IIIA z mutacją EGFR – zaznaczono w komunikacie prasowym Yale School of Medicine.
"To zmienia praktykę"
Dr Herbst zaznacza, że w Stanach Zjednoczonych 10-15 proc. chorych cierpiących na raka płuc, będzie mieć mutacje w receptorze naskórkowego czynnika wzrostu. Nawet jeśli ci pacjenci otrzymują najlepszą opiekę i leczenie, guz często powraca.
- Kiedy wcześnie leczymy raka, zapobiegamy rozprzestrzenianiu się raka do mózgu, wątroby i kości. W tym badaniu wykorzystaliśmy skuteczność ozymertynibu, zastosowaliśmy go wcześniej i zaowocowało to naprawdę fenomenalnym wpływem na przeżycie. To zmienia praktykę i pomaga ludziom żyć dłużej z rakiem płuc. Jestem bardzo podekscytowany, że mogę być częścią tych badań – podkreślił dr n. med. Herbst.
Badanie, o którym mowa było wspierane przez firmę AstraZeneca, która jest producentem ozymertynibu.