Powstał spray do nosa, który ma „blokować COVID-19”. Ochroni nas przed kolejną falą?
Jest nadzieja na skuteczne leczenie infekcji wywołanej przez COVID-19. Najnowsze badanie naukowców dowodzi, że nowy składnik dodany do sprayu do nosa skutecznie leczy i zapobiega infekcji wywołanej przez wariant Delta u myszy. Odkrycie może być kluczem do uzyskania skutecznego leku dla ludzi.
Wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie Nature sugerują, że leczenie z wykorzystaniem nowego związku będącego składnikiem sprayu do nosa, okazało się skuteczne przeciwko wszystkim znanym do tej pory wariantom COVID-19, w tym alfa, beta, gamma i delta. Choć dane dotyczące wariantu Omikron nie zostały jeszcze opublikowane, badacze twierdzą, że spray ma być również skuteczny w blokowaniu zakażeń wariantem Omikron w ludzkich komórkach płuc.
Jak tłumaczy jeden z autorów badania, dr François Jean, profesor nadzwyczajny na wydziale mikrobiologii i immunologii UBC, "Nasze nieopublikowane wyniki stanowią zachęcające odkrycia związane z obecnym szybkim rozprzestrzenianiem się Omicron BA.2 na całym świecie".
Innowacyjny składnik spray do nosa
Nową substancją, będącą składnikiem obiecującego sprayu do nosa, jest związek nazwany N-0385. Jego działanie polega na blokowaniu aktywności określonego ludzkiego enzymu, wykorzystywanego przez wirusa do infekowania komórki gospodarza. N-0385 został opracowany przez dr. Richard Leduc, Éric Marsault, Pierre-Luc Boudreault i ich zespół z Université de Sherbrooke. Badanie nie wykazało toksyczności związku.
"Związek jest wyjątkowy, ponieważ blokuje wejście na powierzchnię komórki, bez konieczności wchodzenia do komórki, co zapobiega powodowaniu wykrywalnych uszkodzeń komórki. Ponadto jest bardzo silny, ponieważ potrzebuje tylko niewielkiej ilości do bardzo skutecznie" – mówi współautorka badania, dr Andrea Olmstead, pracownik naukowy na wydziale mikrobiologii i immunologii.
Okazuje się, że N-0385 jest związkiem, który może być stosowany jako lek o szerokim spektrum działania nie tylko przeciw COVID-19, lecz także przeciwko innym wirusom, które wykorzystują ten sam mechanizm, w tym wirusom grypy, takim jak wirus grypy typu A, H1N1 i wirus grypy typu C.