Powódź w południowej Polsce. Pilny komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego

2024-09-27 16:11

Choć woda w niektórych miejscach już opada, to skutki powodzi i płynące z niej zagrożenia wciąż dotykają mieszkańców południowej części kraju. 26 września 2024 roku Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o aktualnej sytuacji oraz prowadzonych działaniach. Poniżej przekazujemy najważniejsze szczegóły.

Powódź w południowej Polsce. Pilny komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego
Autor: Fot. Getty Images

GIS wskazuje, że na terenach, które dotknęła powódź prace stacji sanitarno-epidemiologicznych trwają przez 24 godziny na dobę, siedem w dni w tygodniu. Zadania specjalistów nie ograniczają się wyłącznie do weryfikowania czy woda nadaje się do spożycia, czy jednak należy zachować ostrożność. Przypominamy, że problem dotyczy województw: dolnośląskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i lubuskiego.

Akcja ZPR dla powodzian - SZORT

Zadania inspekcji, czyli za co odpowiedzialny jest sanepid po powodzi?

Nie ma co ukrywać, służby sanitarno-epidemiologiczne mają teraz ręce pełne roboty. GIS wskazuje, że do działań urzędników należą takie zadania jak:

  • stałe przekazywanie informacji na temat jakości wody przeznaczonej do spożycia,
  • zaopatrywanie punktów szczepień w niezbędne szczepionki (m.in. przeciw tężcowi, durowi brzusznemu, czy WZW typu A),
  • prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych na temat dezynfekcji pomieszczeń, sprzętu i przydomowych studni,
  • udostępniania środków do odkażania wody i powierzchni użytkowych,
  • prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych w celu zapobiegania zagrożeniom związanym z odpadami medycznymi w placówkach, które udzielają świadczeń zdrowotnych na terenach dotkniętych powodzią,
  • kontrola podtopionych zakładów produkcji żywności, sklepów, czy zakładów żywienia zbiorowego w celu dopuszczenia ich do prowadzenia działalności. 

Ponadto na bieżąco monitorowana jest sytuacja w szpitalach, uzdrowiskach czy zakładach opiekuńczo-leczniczych pod kątem dostępu do prądu, konieczności ewakuacji, występowania podtopień, a także zabezpieczenia sprzętu oraz leków.

Czy woda nadaje się do picia? GIS wyjaśnia

Główny Inspektorat Sanitarny zaznacza, że na ten moment na terenie woj. śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego ok. 90 wodociągów otrzymało zalecenia spożywania wody wyłącznie po uprzednim przegotowaniu, lub tylko do celów sanitarnych.

Państwowa Inspekcja Sanitarna informuje mieszkańców, kiedy woda nie nadaje się do spożycia. Jeśli wodociąg zostanie wyłączony z eksploatacji, woda przeznaczona do spożycia jest dostarczana w następujący sposób: w butelkach, z cystern, z innego wodociągu/ujęcia

- zaznacza GIS.

Warto zaznaczyć, że jeżeli nie mamy pewności co do tego czy w danym miejscu woda nadaje się do picia, możemy skorzystać z całodobowej infolinii poszczególnych powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

GIS podkreśla także, że na terenach dotkniętych powodzią lub podtopieniami działa ponad 1200 zakładów produkujących żywność. Na dzień 26 września skontrolowano 749 obiektów, z czego  570 podmiotów zostało dopuszczonych do prowadzenia działalności. Inspekcja Weterynaryjna także współpracuje w tym zakresie, w celu wymiany informacji na temat ewentualnych zagrożeń.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki